Gündem

Özel: Askerimizin Libya çöllerinde yeri yok

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’nin Libya’ya asker gönderme tezkeresine sonuna kadar karşı duracağını belirterek, “Askerimizin Libya çöllerinde yeri yok” dedi.

Özgür Özel, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin bazı açıklamalarını da eleştirdi.

Bakan Kurum’un, TMMOB ve Devlet Su İşlerinin (DSİ) Kanal İstanbul’un İstanbul’da içme suyu kaybına yol açacağına yönelik raporlarını görmezden geldiğini iddia etti.

DSİ’nin, “Kanal İstanbul nedeniyle içme suyu kaybı yaşanabileceğine yönelik tespitlerin, nihai ÇED raporunda yer almadığını belirterek, eklenmesini talep eden” yazısını basın mensuplarına gösteren Özel, “Sayın Kurum’a sormak lazım; İstanbul susuz kalacağı bilimsel değil diyor. DSİ’de bu raporları yazanlar, DSİ için çalışan bilim insanları, oranın değerli mühendis kadroları değil mi? Bu konudaki en yetkin kadrolar DSİ’de değil mi?” şeklinde konuştu.

Özel, Bakan Kurum’un “ÇED toplantısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi de katıldı.” şeklindeki açıklamasının siyaseten ve etik olarak sorunlu olduğunu öne sürerek, söz konusu imza listesinin, toplantıya katılım föyü olduğunu, ÇED raporuna yönelik bir onayı ifade etmediğini söyledi.

Özel, “İstanbul Büyükşehir Belediyemiz tüm itirazları o toplantıya bir rapor olarak sunmuşlar. Murat Kurum o kadar aciz ki çareyi ‘toplantıya katıldılar.’ demekte bulmuş.” dedi.

CHP’li Özel, partisinin, Meclis’e gelmesi beklenen Libya’ya asker gönderme tezkeresine yönelik tavrının sorulması üzerine “Tavrımız şüphesiz ‘hayır’ olacaktır.” yanıtını verdi.

Partisinin Libya’ya asker gönderme tezkeresine sonuna kadar karşı duracağını vurgulayan Özel, “Askerimizin Libya çöllerinde yeri yok. ‘Gazi Mustafa Kemal’in Libya’da ne işi vardı?’ diyor. Bilmediği, hatırlamadığı veya vatandaşımızdan gizlemeye çalıştığı gerçek şu ki; o dönemde Libya Osmanlı toprağıydı, Gazi Mustafa Kemal de Osmanlı subayıydı, oraya vatan toprağını savunmaya gitti.” şeklinde konuştu.

İktidarın, askeri Libya’da bir maceraya sürüklemeye çalıştığını öne süren Özel, “En önemli stratejik hata da şu: Libya’da iç çekişme var. Bu hükümet kalabilir, gidebilir. Libya’da taraf tutmak, hepimizin desteklediği münhasır ekonomik bölge anlaşmasının da geleceğini tartışmalı hale getirir” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close