Ekonomi

Erol: 2020 atılım yılımız olacak

Ağaç işleme makineleri sektörünün2019 yılını değerlendiren ve 2020 öngörülerini paylaşan AİMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Erol, “2020 Türkiye için atılım yılı olabilir. Büyüme, 2019’un önüne geçecek. Hem iç pazarda, hem de ihracatta ciddi bir artış yaşayacağız” dedi.

Erol, ağaç işleme makineleri sektörünün 2019 yılını değerlendirdi ve2020 öngörülerini paylaştı.

2019’un ilk çeyreğinin durgun geçtiğini ifade eden Erol, ikinci çeyrekle birlikte işlerin açıldığını,2020’de ise sektörün atılım yapacağını dile getirdi. Sektörün büyümesinin 2019’un önüne geçeceğini belirten Erol, hem iç pazarda, hem de ihracatta ciddi bir artış yaşanacağını kaydetti.

2019 yılında ilk çeyreğin durgun geçtiğini söyleyen Erol, “Tabii öncesinde 2018 çok zor bir sene oldu. İç pazarın inşaat sektöründeki durgunluktan etkilenmesi ve firmaların ihracata yönelik çaba içine girmesiyle geçti.2019’un ilk çeyreği de Türkiye’de durgundu. İkinci çeyrekte, bir miktar piyasaların da kötüden iyiye doğru ivmelenmesinden dolayı işler açıldı. Üçüncü çeyrekte nispeten faizlerin de düşmesiyle, beklemediğimiz şekilde iyi bir yıl geçirdik. Özellikle Woodtech fuarı, bizim için iç piyasanın göstergesiydi, iyi bir fuar geçtiğini gördük. İç piyasada da talepler, ihracatın da etkisiyle arttı. Çünkü mobilya sektörü de iç piyasada bir iş olmadığı için, yurt dışına ihracat yapmak amacıyla kaliteli makineler kullanmak zorunda. 2018 krizi insanları ihracata yönlendirdi. Firmalar olan pazarlardan ziyade, yeni hedef pazarlar belirledi ve bu konuda başarılı olundu. Dördüncü çeyrek de fuarın da etkisiyle iyi geçti. 2019 yılının geneline baktığımız zaman, iç pazarı geçen yıla göre yüzde 50 daha iyi bir pozisyonda kapatacağız” dedi.

Ağaç işleme makineleri sektörünün 2019’un ilk 10 ayında toplam ihracatının 79 milyon dolar olduğunu söyleyen Mustafa Erol, ithalatın ise 38 milyon dolar düzeyinde olduğunu ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close