Dünya

Mahkemeyi tecavüze inandıramadı

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında Kıbrıs Rum Kesimi’nde 12 kişiden oluşan İsraillilerin tecavüzüne uğradığını söyleyen 19 yaşındaki İngiliz kadın, sonrasında şikayetini geri çekti. Mahkeme heyeti de kadını “toplumu yanılttığı” gerekçesiyle suçlu ilan etti. Mahkemenin verdiği bu karar İngiltere’de protestolara neden oldu.

Twitter’da başlatılan “#BoycottCyprus (Kıbrıs’ı boykot et) kampanyasına, karşılaştığı baskılar neticesinde ifadesini değiştirmek zorunda kaldığını söyleyen kadının annesi de katıldı.

Kadının annesi, Güney Kıbrıs’a yönelik boykotu sonuna kadar desteklediğini, Aya Napa’nın turistler için güvenilir olmadığını söyledi.

Kızının tecavüzün adından travma yaşadığını, sonrasında stres bozukluğu yaşamaya başladığını söyleyen anne, hipersomnia nedeniyle kızının günde 18 ila 20 saat uyuduğunu, halüsinasyonlar görmeye başladığını da belirtti. Anne, “Bir an önce İngiltere’ye getirilip tedavi altına alınması gerekiyor. Müdahale edilmezse geçirdiği rahatsızlıklar kalıcı hale gelecek” dedi.

İngiliz genç kadın, 17 Temmuz 2019’da iş gezisi için gittiği Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki turistik Aya Napa bölgesinde yer alan bir otelde 12 İsraillinin tecavüzüne uğradığını öne sürmüş, olaydan birkaç saat sonra da polise başvurmuştu. 12 İsrailli erkek de şikayet üzerine gözaltına alınmıştı. Ancak 10 gün sonra kadın şikayetini geri çekti ve şikayetini geri çektiğine yönelik belgeyi imzalamasının ardından gözaltına alındı. Tecavüzle suçlanan 12 erkek ise serbest bırakıldı.

Genç kadın hakkında “toplumu yanıltmak” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın son duruşmasında mahkeme heyeti kadını suçlu buldu. Avukatlar ise kadının şikayetini geri çekmeye zorlandığını belirtti. Ancak avukatların itirazları hakimin kararırı değiştirmedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close