Dünya

Trump’a göre operasyon savaşı durdurmak için

ABD Başkanı Donald Trump, Bağdat Havaalanı yakınında İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in ölümüyle neticelenen operasyona yönelik değerlendirme yaptı.

Irak’taki ABD Büyükelçiliğine gerçekleştirilen saldırıyı hatırlatan Trump, “Tüm diplomatlarımızı, personelimizi ve müttefiklerimizi korumak için her şeyi yapacağız. Eğer onlara zarar verirseniz sizi bulur ve yok ederiz” ifadelerini kullandı.

Süleymani’nin terör döneminin sona erdiğini öne süren Trump, “O daha önce ortadan kaldırılmalıydı, bu yapılsaydı birçok hayat kurtarılabilirdi” ifadesini kullandı. Trump, “Dünyanın herhangi bir yerinde bir Amerikalı hedef alınırsa orada gerekli tüm adımları atmak üzere hazır durumdayız, özellikle de İran söz konusu olduğunda” diye konuştu.

Trump gün içinde de Süleymani’nin öldürülmesine yönelik Twitter üzerinden çok sayıda paylaşım yaptı.

Süleymani’nin son dönemlerde Irak’taki protestocular dahil, milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olduğunu iddia eden Trump, “General Kasım Süleymani, zaman içerisinde binlerce Amerikalıyı öldürdü veya ağır şekilde yaraladı. Birçoğunu da öldürmeyi planlıyordu ama yakalandı. Son zamanlarda çok sayıda İranlı protestocular da dahil olmak üzere milyonlarca insanın ölümünden doğrudan ve dolaylı olarak sorumluydu” ifadelerini kullandı.

Trump, İran içinde ve dışında Süleymani’den nefret edildiğini ancak Tahran yönetiminin bunu kabul etmediğini belirterek, “İran halkı, Dünya’ya inandırmaya çalıştıkları gibi liderleri kadar üzgün değil. Yıllar önce yok edilmeliydi” şeklinde konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close