Teknoloji

Elektronik imza yüzde 3,6 arttı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 2019’un üçüncü çeyreğine yönelik Pazar Verileri Raporu’nu açıkladı. BTK’nın “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü Üç Aylık Pazar Verileri”ne göre e-imza sertifika sayısı 3 milyon 723 bin 753’e, mobil imza sertifika sayısı 598 bin 338’e yükseldi. Toplamda ise 4 milyon 322 bin 91 sertifika oluşturuldu. 2019 yılının ikinci çeyreğine oranla ise e-imza sertifika sayısında yüzde 3,6 oranında artış yaşandı. Mobil imza sertifika sayısında ise yüzde 3 yükseliş gerçekleşti.

2019’un ikinci çeyreğinde 3 milyon 592 bin 786 olan e-imza sertifika sayısı, 2019’un üçüncü çeyreğinde 3 milyon 723 bin 753’e ulaştı. 2019 yılının ikinci çeyreğinde 580 bin 992 olan mobil imza sertifika sayısı da 598 bin 338’e ulaştı. Toplamda üretilen elektronik sertifika sayısı 4 milyon 322 bin 91’e ulaştı.

Türkiye’de her geçen gün artan e-imza uygulamalarının kamuya, özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağladığını vurgulayan E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, e-imza ile devletlerin vatandaşlara, şirketlerin de müşterilerine daha iyi hizmet verdiğini söyledi. Orhun, “Bireylere kimlik doğrulama ve imza gerektiren süreçlerde büyük kolaylık sağlayan e-dönüşüm sürecinin temel uygulaması olan e-imza, zaman ve operasyon verimliliği ile ülke ekonomisine çok yönlü katkı sağlıyor. E-imza çözümlerimizle ıslak imzanın neden olduğu zaman kaybını ve kağıt kullanımıyla çevreye verilen zararı büyük ölçüde azaltıyor, daha etkin ve güvenli bilgi alışverişi sağlanmasında rol oynuyoruz” değerlendirmesi yaptı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close