Ekonomi

CHP’den Libya konusunda sert açıklamalar

CHP’li Öztrak, CHP genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında iktidarın dış politika stratejisini ağır bir şekilde eleştirerek, “Astana ve Soçi sürecinde Rusya ve İran ile yürütülen güya İdlib’de bir çatışmasızlık bölgesi oluşturulmuştu. Bu bölgede 12 gözlem noktası kuran Türkiye garantörlük görevini üstlenmişti. Bu garantör olduğumuz gözlem noktaları şu anda Suriyeli rejim güçleri tarafından kuşatılmış durumda. Yani bu gözlem noktaları artık rejim güçleri tarafından korunuyor. Bu gözlem noktalarının olduğu yerlerde askerlerimiz ne yer, ne içer kimsenin bir bilgisi yok. O zaman biz bu gözlem noktalarını neden kurduk? Şimdi bu gözlem noktalarından yüzbinlerce Suriyeli ülkemizin sınırlarına dayanıyor. Bu göç dalgasına neden engellenemiyor. Emevi Camii’nde namaz kılmak için yola çıkan iktidar büyük bir hayal kırıklığı yaratarak Türkiye’nin kucağına çok ağır bir Suriye ve Suriyeli krizi bıraktı. Bu bedeli sadece şu an bizler değil yarın çocuklarımız dahi yaşayacaklar” dedi.

‘BİZ TARİHİMİZİ GAYET İYİ BİLİYORUZ’

Halka sesleniş olarak çıktığı televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine değinen Öztrak, “Atatürk’ün Libya’daki kahramanlıklarını tv ekranlarında anlatarak bunların arkasına sığınması ve bizlere tarih dersi vermesini herkes gülerek izledi. Biz tarihimizi kendisinden daha iyi biliyoruz. Bundan dolayı kendisine defalarca ‘Libya’ya asker gönderme’ dedik. Atatürk o dönem kendi vatan toprağını savunmak için Libya’daydı. Artık orası bizim vatan toprağımız değil. Bugün oraya asker göndermek tam bir maceradır ve bunun altını özellikle çiziyoruz” diye konuştu.

Öztrak, ekonomiye de değinerek, “Yemek parası kalmayan genç bir üniversiteli kızımı canına kıydı. Sadece bu kızımızın değil tüm üniversiteli gençlerimizin ve vatandaşlarımızı bu hayattan koparan çaresizliği iyi anlamak zorundayız. Yaşanan bu sıkıntıları görmezden gelerek sanki her şey yolunda gidiyormuş gibi yapamayız” diyerek açıklamasını basın toplantısını sonlandırdı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close