Dünya

Ölüme sebebiyet veren dolap yüzünden IKEA 46 milyon dolar tazminat ödeyecek

2014 ve 2015 yıllarında IKEA tarafından üretilen ‘Malm’ marka çekmeceli dolap ikisi de 2 yaşında olan çocukların üzerine devrilmesi sonucu hayatlarını kaybetmelerine neden olmuştu.
Yaşanan ölümler üzerine harekete geçen IKEA 2016 yılında aldığı ani bir kararla Kuzey Amerika’da milyonlarca dolabı geri çağırmıştı.
2 bebeğin ölümünün ardından 23 aylık bir bebek daha aynı marka dolabın altında kalarak hayatını kaybetmesi sonucu IKEA tarihindeki en büyük ürün geri çağırma kararı almış ve IKEA dolaplarının altında hayatlarını kaybeden üç çocuğun ailesine toplam 50 milyon dolar tazminat ödemişti.
Lanetli dolap olarak sosyal medyada adlandırılan “Malm” marka dolapların IKEA markasına zarar vermiş, tüm dolapları geri çağırmasına rağmen ABD’nin California eyaletinde Jozef Dudek adındaki bir çocuğun ölümüne sebebiyet vermesi üzerine hayatını kaybeden çocuğun ailesi harekete geçerek IKEA hakkında şikayetçi olarak dava açtı.
IKEA daha önce hayatını kaybeden iki çocuğun ölümünde yaptığı gibi acılı aile ile anlaşma yaparak aileye tazminat ödenmesi konusunda anlaştı. IKEA tarafından yapılan açıklamada “ Hayatını kaybeden küçük çocuğun ailesine 46 milyon dolar tazminat ödeme kararı aldıklarını, ödenecek hiçbir tazminatın böyle bir trajik olayı değiştiremez. Ailenin tazminat konusunda bizimle uzlaşmaya varmasından dolayı memnunuz” denildi.
Jozef Dudek’in ailesi de yaptığı yazılı açıklamada “ Oğlumuzu kaybetmekten dolayı büyük bir acı yaşadık. 76 santimetre yükseklikteki bir dolabın devrilerek çocuğumuzun hayatına mal olacağını düşünemedik. Daha sonra dolabın üretim hatası olduğun öğrenince durumu IKEA ile görüşerek tazminatımızı aldık. Yaşadıklarımızı paylaşmamızın tek nedeni başka bir ailenin de bu acıyı yaşamasını istemedik. Aldığımız tazminatın 1 milyon dolarını da çocukları tehlikeli ürünlere karşı koruma çalışmaları yapan kurumlara bağışlama kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close