Dünya

İran Ukrayna uçağını yanlışlıkla vurmuş

İran’da düşürülen Ukrayna ait yolcuğu konusunda Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade yaptığı açıklamada  “başkent Tahran’da hava savunma sistemi tarafından “yanlışlıkla” düşürüldüğünü” açıklamak için bir basın toplantısı düzenledi.

Son günlerde ABD ile yaşanan gerginlik yüzünden hava sistemlerinin alarm durumunda olduğunu açıklayan Hacızade  “ABD tarafından İran’da 52 noktanın vurulacağının açıklanmasının ardından saldırı ve savunma birliklerimiz alarm durumundaydı” dedi.

İran tarafından ABD’nin Irak’taki askeri üslerine yapılan saldırı sonrasında tüm birliklerin savaş düzeyine geçirildiği, Tahran’a da  hava savunma birliklerinin bazılarının konuşlandırıldığını ve bu anlarda bu olaya sebebiyet verildiğini ifade etti.

İran hava sahası içinde düşürülen Ukrayna uçağını hava savunma sistemleri tarafından seyir füzesi olarak algılandığını söyleyen Hacızade, “İran’a doğru seyir füzesi fırlatıldığı bilgisi hava savunma sistemlerinin operatörüne yanlış bir şekilde bildirildi. Operatör de uçuş yönünden dolayı yolcu uçağını seyir füzesi olarak tanımladı” diye konuştu.

Hacızade iletişim hatlarında yaşanan sorundan dolayı füzeyi fırlatma izni almadığını, operatörün tanımladığı hedefin vurulup vurulmaması için sadece 10 saniye içerisinde karar vermesi gerekiyordu ve kararını vurmak olarak verdi ve Ukrayna uçağı yanlışlıkla vuruldu “ diyerek. Olayı öğrendiğim anda büyük bir üzüntü duydum. O an o yolcuların yerine kendim ölmek istedim. Olaydaki sorumluluğumuzu kabul ediyoruz. Yaşanan olaydan haberdar olduğumuzda da durumu Genelkurmay Başkanlığı’na bildirdik” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close