Dünya

Trump’tan komik açıklama

ABD Başkanı Donald Trump Ohio’nun Toledo kentinde yaptığı bir seçim mitinginde konuşmasında “yaptığım bir anlaşma ile bir ülkeyi kurtardım. Sonra duydum ki kurtardığım o ülkenin lideri ülkesini kurtardığı için Nobel Barış Ödülü alıyor” dedi.

ABD Başkanının yaptığı konuşmasında bahsettiği lider Etiyopya’nn  lideri Abiy Ahmed Ali’den başkası değildi.

Bu yıl ki Nobel Barış Ödülü, Etiyopyalı liderine komşu ülke Eritre ile savaşı sona erdirme yönündeki çabaları nedeniyle Ali’ye verilmişti.

Etiyopya’da hükümet karşıtı gösteriler sonrası 2018 yılında istifa eden Hailemariam Desalegn’in yerine Abiy Ahmed Ali seçimle gelmişti.

SÜRGÜNDEKİ MUHALİFLERE AF ÇIKARMIŞTI

Seçimi kazanan Abiy Ahmed Ali göreve geldikten kısa bir süre sonra ülkede özgürlükleri genişleten bir dizi reform gerçekleştirdi. Hailemariam Desalegn’in döneminde tutuklanan bir çok aktivist serbest bırakıldı ve sürgünde bulunan muhaliflerin Etiyopya’ya geri dönmesine izin verilmesini sağladı. Abiy Ahmed Ali iktidara geldikten sonra medyaya özgürlük tanıdı ve bir çok önemli mevkilere kadınlar atadı.

Trump’ın açıklamaları İngiltere’de yayınlanan Daily Mail gazetesine göre Etiyopya’da kafa karışıklığına sebep olurken konu hakkında sosyal medyada bir çok kullanıcı paylaşımlarda bulundu. Paylaşımda Trump’ın bahsettiği anlaşmanın Eritre ile Etiyopya arasındaki anlaşma olduğunu belirtirken konu hakkında Etiyopya Dışişleri Başkanlığı’ndan bir yetkili Donald Trump’ın Mısır’da yaşanan baraj gerginliğine bir gönderme yaptığını ifade etti.

Başka bir Etiyopyalı yetkili de “ ABD Başkanı kendisinin bir savaşı önlediğini sanıyor ama olay onun düşündüğü gibi değil” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close