Dünya

Hindistan’da her 15 dakikada bir tecavüz ihbarı yapılıyor

Hindistan’ İçişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz hafta basına dağıtılan raporda 2018 yılında Hindistan’da emniyet birimlerine her 15 dakikada bir kadının tecavüz olayı bildirdiğini açıkladı.

2018 yılında ülke genelinde 34 bin civarında tecavüz ihbarında bulunulduğu bir önceki yılda sayının aynı rakamlarda olduğu bildirilirken ihbarların %85’i suçlama olurken yapılan ihbarların sadece %27’sinde suçlanan kişi hüküm giydi.

Hindistan İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan raporun gerçeği yansıtmadığı, ülkede yaşan tecavüz olayını polise ihbar etmenin tabu olduğu ve bir çok tecavüz olayının polise ihbar edilmediği, tecavüz sonucu ölümlerde ise dava dosyalarına tecavüz olarak değil cinayet olarak geçtiği belirtildi. Ülkede bulunan kadın hakları örgütleri tecavüz olaylarında polisin hassasiyet göstermediğini ve ciddiye almadıklarını savunurlarken ülkenin hala bir erkek tarafından yönetilmesi ve mahkemelerdeki hakimlerin bir çoğunun erkek olması suçluların ceza almamasına neden olduğu iddia ediliyor.

Hindistan’da 2012 yılında bir yolcu otobüsünde bulunan bir kadının tecavüze uğraması ve ardından öldürülmesi sadece ülkede değil dünyada infial yaratmıştı. Olay sonrası Hindistan halkı sokaklara dökülürken bir çok sanatçı ve milletvekili tecavüz suçlarına karşı eyleme geçme çağrısı yapmışlardı.

Yapılan bir araştırmada ülkedeki tecavüz davalarının görüldüğü mahkemelerin hızlı çalışması için yapılan çalışmaların işe yaramadığı bir tecavüz davasında kararın çıkmasının ortalama sekiz ay sürdüğü bildirildi. 2017 yılında eski bir milletvekili olan Sing Sengar bir kadına tecavüz etmiş ve bu dava bugüne kadar henüz daha sonuçlanmadı. Ayrıca tecavüze uğrayan 17 yaşındaki genç bir kız yaşadığı tecavüze polisin kayıtsız kalması sonucu intihar etmiş ve ülke hem tecavüzü ve intiharı aylarca konuşmuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close