Dünya

Tacizci papaz Vatikan’ı suçladı

Fransa’da erkek çocuklarına cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkan Fransız papaz dünya gündemine gelmiş ve eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Yargılanmasına başlanan Lyon Katolik Kilisesi eski papazı Benard Preynat hakkında Fransa’da yayın yapan gazeteler ve haber sitelerinde çıkan haberlere göre davanın ikinci günündeki gelişmeler an an dünya basınına servis edilmeye devam ediliyor.

“ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ ERKEK ÇOCUKLARINA İLGİ DUYUYORDUM”

Cinsel istismarla yargılanan rahip Preynat, duruşmada “Öğrencilik hayatımda daha 14 yaşında iken erkek çocuklarına ilgili duymaya başladım. Bunu söylediğimde bana hasta olduğumu söylediler ve benden kurtulmak için beni başka bir seminere gönderdiler. Bana yardım etmek yerine beni papaz yapmayı tercih ettiler” dedi.

Bernard Preynat mahkemede kendisi hakkında yapılan cinsel istismar suçlamalarını kabul ederken mahkemede rahip Peryant’ın kurbanları ifade vermeye başladılar. Rahipin kurbanları arasında bulunan iki kişinin yıllar önce yaşadıklarına dayanamayarak intihar ettiği öğrenildi.

2016’DA İTİRAFLAR GELDİ

Rahip Bernad Preynat’ın işlediği cinsel istismar olaylarını ilk kez 2016 yılının Ocak ayında rahipin kurbanları olan  Bertrand Virieux isimli kişi, 45 yıl önce kilisede yaşadığı taciz skandalı hakkında basına yaptığı açıklamalar üzerine ortaya çıkmış ardından bir çok cinsel istismar mağduru ortaya çıkarak 4 Virieux’ün kurduğu “Hür söz” isimli derneğe katılmıştı. Günden güne rahip Bernard Preynat’ın cinsel istismar kurbanlarının artması üzerine skandal ülke çapını aşarak dünya geneline yayılmıştı.

Rahip Perynat’ın işlediği cinsel istismar suçlarını örtbas ettiği gerekçesiyle Lyon Katolik Kilisesi Kardinali Philippe Barbarin sorgulanmıştı. Hakkında bir çok suçlama olmasına rağmen Kardinalin Preynat’ı görevden almayarak başka bir bölgeye ataması daha sonra tekrar eski bölgesine geri alması kardinali eleştiri oklarının hedefi yapmaya yetti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close