Dünya

ABD yaptırımlara devam edeceğini açıkladı

Beyaz Saray’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Ticaret Bakanı Steven Mnuchin ortaklaşa bir basın toplantısı düzenlediler. Basın toplantısında açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, “ İran’ın hükümeti ısrarla yasadışı uygulamalara devam etmesi halinde ülek olarak İran’a olan yaptırımlara devam edeceklerini, Irak’ta ABD’nin kontrolü altında bulunan askeri üslere balistik füze gönderilmesi olayına dahil olan 8 İranlı yetkiliye yaptırım uygulanacağını vurguladı. Ticaret Bakanı Mnuchin ise yaptığı açıklamada “ Madencilik, inşaat, tekstil ve imalat sektörlerinde İran’a  yaptırım uygulanacağının altını çizerek “Başkanımız Donald Trump bu konuda kesin kararlı ve açık bir şekilde de açıkladı. İran hükümeti öncelikle terör saldırılarına son verece ve ardından nükleer silahsızlan teminatı verecektir Bunlar sağlanmadığı müddetçe İran’a yaptırımlar yapmaya devam edeceğiz. Daha önce İran hükümetine verdiğimiz milyarlarca dolar desteği geri çekeceğiz” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, açıklamalarına ilaveten “ Başkanımız İranlı general Süleymani’nin bir çok elçiliğimize saldırı planladığı ve bu saldırıların ilkinin Amerika’nın Bağdat Büyükelçiliği’ne olduğunu saptamıştı. Bu saldırılar çok kısa bir süre içinde yapılacaktı. Hangi saldırı ne zaman, nerede olacak tarihleri tam bilmiyorum ama bildiğim tek gerçek general Süleymani’nin ABD elçiliklerine ve askeri üslerine saldırmayı planlıyordu. İran general Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD’nin Irak’ta bulunan askeri üstlerine yakınlarına iki düzine füze gönderdi” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close