Dünya

ABD’de aromalı elektronik sigara satışı yasaklandı

Aromalı elektronik sigaraların insan sağlığına ciddi zararlar verdiğini tespit eden ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA bu elektronik sigaraların yasaklanması konusunda ilk ciddi adımı attı.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA tarafından konu hakkında yapılan ilk açıklamada, “Tütün ve mentol hariç diğer tüm tatlandırılarak hazırlanan elektronik sigaraların 30 gün içinde satışı ve dağıtımı yasaklanacaktır. Bu karara uymayan tüm şirketler FDA tarafından yasal işleme tabi tutulacaktır” denildi.

Son dönemde özellikle gençler ve çocuklar tarafından tatlandırılmış elektronik sigaralarını son derece yaygın bir şekilde kullanması üzerine alınan yasaklama kararının, alındığının açıklanması sonrasında mentol ve tütün olan elektronik sigaraların kafelerde kullanımını sağlayan tanklar bu uygulamadan muaf tutulacak.

Yapılan düzenleme sonrasında ABD’de milyonlarca dolarlık aromalı elektronik sigaranın yasaklanması ciddi bir adım olarak değerlendirilirken tütün ve mentol aromalı elektronik sigaraların bu uygulamadan muaf tutulması tütün şirketlerinin daha çok işine gelecek şekilde yapılması tartışmalara neden oldu.

Elektronik sigaralardan kaynaklı bir çok insanın hayatını kaybetmesi sonrası ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı açıklama ile tütün ve mentol aromalı elektronik sigaralar haricindeki tüm aromalı elektronik sigaraların yasaklanacağını açıklamıştı.

Tump’ın yaptığı açıklama sonrasında bazı ABD vatandaşları elektronik sigara yasağında mentol ve tütünün muaf tutulması konusunda verdiği karara farklı yorumlar gelmişti. Yapılan son araştırmalara göre ABD’de yaşayan lise öğrencilerinin 4/1 yasak olmasına rağmen elektronik sigara kullandığı tespit edilirken ABD’de 2019 yılında elektronik sigaradan kaynaklı 1561 kişi hastaneye kaldırılırken bu kişilerden 55’i elektronik sigara yüzünden hayatını kaybettiği açıklandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close