Gündem

Binanın yıkılıp yıkılmayacağını lazer tarayıcı gösteriyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekipleri tarafından tasarlanan lazer tarayıcı kullanıldığı bölgede hızlı bir şekilde tarama yaparak o bölgede çökme riski olan binaları anında belirleyebiliyor. Elazığ’da yaşanan deprem sonrasında kullanımına başlanan bu cihaz sayesinde çökme riski olan tüm binalar tespit edildi.

Lazer tarayıcı hakkında açıklamalarda bulunan Afet Koordinasyon Daire Başkanı Sertaç Teksin, “Lazer tarayıcıyı 2019 yılında 21 kişiye mezar olan Kartal’da bulunan bir binanın yıkılmasından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un tasarımı ve fikir babalığını yaptığı bir araçtır. Bu lazer tarayıcı ile olay mahallinde bulunan binaların beton, zemin ve demirdeki korozyon gibi bütün özelliklerini tarayarak laboratuvara dahi gitmeden görebiliyoruz. Bu cihazımızın tasarımını Boğaziçi Üniversitesi’nden ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden hocalarımız yaparken kullandığımız bir yazılım sayesinde aldığımız verileri incelediğimizde binanın riskli olup olmadığını anlayarak yıkılıp yıkılmayacağına karar veriyoruz.

Elazığ depremi sonrası lazer tarayıcımızı burada kullandık ve çok büyük faydasını gördük. Lazer tarayıcı sayesinde 130 ile 150 metre yarı çapında bulunan bütün binaların noktasal, konumsal olarak bütün verilerini saniyede 2 milyon atış yaparak kendi beyninde data alıyor Alınan tüm veriler o bölgede bulunan bir aracımızdaki bilgisayara aktarılıyor ve kesin sonuçları anında alarak arama kurtarma çalışmaları yapılırken riskli binalar konusunda ekiplerimizi bilgilendirerek daha ince çalışmalar yaparak risk oranını en asgariye indiriyoruz. Deprem bölgesinde belli aralıklarla değişik ölçümler yapıyoruz” diyerek ifade etti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close