Gündem

Van’daki çığ facialarının ardından İçişleri Bakanı açıklama yaptı

Önce bir minibüsün üzerine çığ düşmesinin 5 kişinin hayatını kaybederken 6 kişi kurtarılmış ve minibüste kaldığı düşünülen 2 kişiyi kurtarma çalışmaları sabah saatlerinde başladığı esnada bu kez kurtarma çalışmaları yapanların üzerine düşen çığ sonrasında AFAD tarafından yapılan açıklamada 33 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtilirken, 60’dan fazla yaralı ise kurtarılarak çeşitli hastanelere kaldırıldı. Yaşanan facia sonrasında bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu önce dün yaşanan çığ faciası hakkında “Bir minibüsün çığ altında kaldığını ve ardından arama kurtarma çalışmalarına başlandığını 6 kişiyi kurtardıklarını ve 5 kişinin hayatını kaybettiğini, minibüste kaldıkları düşünülen 2 kişi için sabah tekrar arama çalışmalarına başlandığı esnada olay yerine çığ düşmesi sonucu 33 kişi hayatını kaybederken 63 kişide çığ altından kurtarılarak hastaneye kaldırıldıklarını, iş makinasının altında kaldığı düşünülen kişiler için yine sabahın erken saatlerinden itibaren kurtarma çalışmalarına başlanacak. 33 kişinin hayatını kaybettiği ikinci çığ faciasında hayatlarını kaybedenlerin bir çoğunun ateşin başında ve yol kenarında bekleyen kurtarma ekipleri oldu” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamaların ardından Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçerek burada tedavilerine devam edilen yaralıları ziyaret etti. Hastane çıkışında kısa açıklama yapan Soylu “Bugün burada tedavi gören 25 kişiyi ziyaret edip yetkililerden durumları hakkında bilgi aldım. Burada yatan çığ altında kalan vatandaşlarımızdan 2’sinin durumunun ağır olduğu ve yoğun bakımda tedavilerine devam edilirken yoğun bakımda tedavisine devam edilen bir hastanın duruma göre Ankara’ya sevki gerçekleştirilebilecek. Birazdan Sağlık Bakanı’mızda gelip incelemelerde bulunacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close