Gündem

Depremde zarar gören cami ibadete kapatıldı

22 Ocak’ta Richter ölçeğine göre merkez üssü Manisa’nın Kırkağaç ilçesi olan 5.4 büyüklüğündeki deprem Akhisar’dan da hissedildi. Meydana gelen deprem sonrasında Akhisar’ın Tahtakale Mahallesi’nde bulunan 551 yıllık geçmişi bulunan içinde hanı, hamamı, imarethanesi ile bir külliyesi bulunan Paşa Camisi’nin minaresine de zarar gördü.  Yaşanan deprem sonrasında Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin Paşa Camii’nde yaptığı incelenin ardından hazırladığı raporda, Paşa camisinin minaresinde deprem sonrasında meydana gelen çatlakların tehlike oluşturduğu belirtilerek tarihi cami ibadete kapatıldı. Manisa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından caminin çevresinde bulunan Zühre Tunalı Parkı ve  çevresi de demir bariyerlerle kapatılıp, önlem alındı. Halkı bilinçlendirmek içinde bariyerlerin olduğunu bölüme ‘Depremden dolayı minaremizde oluşan çatlaklar nedeniyle camimiz geçici bir süre ibadete kapatılmıştır’ yazılı tabela asıldı.

Konu hakkında kısa bir açıklama yapan Akhisar Müftüsü Mahmut Sami Türkmenoğlu, “Bölgemizde depremler halen sürmekte. Her deprem sonrası ilçemizde bulunan tüm camilerimizi kontrol ediyoruz. Daha önce ağır hasar alan bir camimiz için yıkım kararı çıkartıldı ve camimiz yıkıldı. Paşa camimizin de minaresinde oluşan derin çatlaklar tehlike arz ettiği için güvenlik amaçlı olarak camimiz ibadete kapatıldı. Camimizin yıkılıp tekrar yapılacağı veya güçlendirme yapılarak mı tekrar hizmete açılacağı konusunda yetkililerin alacağı kararı bekliyoruz” dedi.

Söz konusu Paşa camisinin minaresi daha önce 25 Şubat 1993 tarihinde yıldırım düşmesi sonrası hasar görmüş ve tadilatı yapılmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close