Dünya

Eşcinsel Bakan istifa etti

İskoçya Maliye Bakanı Derek Mackay kamuoyuna 2013 yılında eşcinsel olduğunu açıklayarak eşinden boşanmasının ardından 16 yaşındaki bir erkek çocuğu ile Facebook ve Instagram üzerinden 6 ay boyunca mesajlaştığnın ortaya çıkması İskoçya’da skandala neden oldu.

Maliye Bakanı Dere Mackay hakkında soruşturmanın halen sürdüğü belirtilirken 6 ay boyunca 16 yaşındaki erkek çocuğuna 270 mesaj gönderdiği öne sürüldü.

İddialara göre Maliye Bakanı Mackay’in, 16 yaşındaki çocukla yaptığı yazışmalarda ayrıca  ‘şirinsin’ dediği çocuğu akşam yemeğine ve bir rugby etkinliğine davet ettiği de ifade ediliyor. Yazışmaların ekran görüntüleri İngiltere basınında yayınlanırken bu erkan görüntülerinde Mackay, çocuğa “Konuşmalarımız senin ve benim aramda değil mi?” diye soruyor, çocuğun ‘evet’ cevabının ardından Mackay, “Sen bilirsin ama bu mesajı silebilirsin.” diyor.

Olayın ortaya çıkması üzerine Derek Mackay, İskoçya’da yayınlanan Scottish Sun gazetesinde bugün yer alan iddialar sonrası çocuğun ailesinden özür diledikten sonra istifa ettiği açıklandı. Mackay’nin istifası İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, tarafından kabul edilirken parti üyeliğini de askıya aldı.

Skandalın ortaya çıkması üzerine bugün İskoçya Parlamentosu’nda da bakanlığının bütçesini açıklanması başka bir tarihe ertelenirken Maliye Bakanının istifası üzerine bütçe açıklamasını Kamu Maliyesi Bakanı Kate Forbes’un kamuoyuna duyuracağı da açıklandı.

Gazetede ayrıca 16 yaşındaki çocuğun iddiaları yayınlanırken çocuğun ailesinin yaşanan olayın peşini bırakmayacaklarını konuyu yargıya taşımak için harekete geçtiklerini iddia etti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close