Dünya

Saçları yüzünden okula alınmayınca tazminata hak kazandı

İngiltere’nin Londra şehrinde yaşayan Ruby Williams 14 yaşında iken eğitim aldığı Hackney’de Urswick Okulu’nda okurken okul yönetimi tarafından kabarık afro saçlarının diğer öğrencileri engellediği gerekçesiyle okuldan eve gönderildi.

Çocukluğundan beri bu tarz bir saçı olmasına rağmen hiçbir okuldan böyle bir ceza almayan genç çocuk bunu şaka olarak değerlendirirken daha sonra olayın şaka olmadığı saçlarının güvenlik ve sağlık standartlarına uygun olmadığını ve okul yönetimi tarafından afro saçlarını kabul edilebilir uzunluk ve genişlikte olması gerektiğini bildirdi.

Ruby okuluna devam etmek için defalarca saçlarını düzleştirmek, at kuyruğu yapmak gibi farklı tarzlar denemesine rağmen saçlarının zarar görmesi ve zaman kaybı yaşamasına neden oluyordu. Bu süreçte bir çok sınavı kaçıran Ruby kendisini dışlanmış olarak hissetmeye başladı.

Yaşanan olaylar sonrasında Ruby’nin ailesi okula karşı yasal mücadele başlatırken, okul yönetimi hakkında dava açıldı. Açılan davada Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu da aileyi destekledi. Ailenin diretmesi sonrasında okulun web sitesinde yer alan ‘saç politikası’ kaldırıldı.

Ruby’nin ailesinin 3 yıl boyunca verdiği hukuk mücadelesi sürecinde okulundan uzak kalan Ruby Williams okul yönetiminden 67 bin lira tazminat kazanmaya hak kazandı.

Dava sonrasında okulunda tekrar okumaya da hak kazanan Ruby Williams “Verdiğim mücadele umarım bir çok kişiye örnek olur. Böyle bir saça sahip olduğum için her zaman gurur duymuştum. Şimdi daha fazla gurur duyuyorum çünkü mahkeme benim haklı olduğuma karar verdi” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close