Dünya

Yunan askeri mültecileri dövüp parasını gasp etmeye başladı

1 yıl önce Afganistan’da yaşanan savaş nedeniyle ülkesinden kaçarak Türkiye’ye geldiktan sonra Eskişehir’e yerleşerek burada çalışmaya başlayan Ali Rıza Nazani, sınır kapılarının mülteciler için açılmasının ardından Edirne’den 3 gün önce Yunanistan’a geçti. Yunanistan’a geçtikten kısa bir süre sonra Yunan askerine yakalanan Nazani, kendisini yakalayan askerler tarafından dövülüp burnunun kırıldığını ve parası ile eşyalarının alındıktan sonra zorla Türkiye’ye gönderildiğini anlattı.

Başından geçenleri basın mensuplarına anlatan Nazani, “Savaştan kaçarak 1 yıl önce Türkiye’ye geldim. Sınır kapılarının açıldığının açıklanmasından 3 gün sonrasında Eskişehir’den kalkıp Edirne’ye geldim ve karşıya geçtim. Geçtikten kısa bir süre sonra yakalandım. Beni yakalayanlar önce beni dövdüler ve burnum kırıldı. Sonra beni döven askerler üzerimde bulunan cep telefonumu, çantamı ve 3 bin dolar paramı aldılar. Buraya daha güzel bir yaşam için geçtim. Ailemin hepsi Afganistan’da yaşıyorlar ve onlara iyi bakmak istiyorum. Yunanistan’da polislere baktığınızda bile dayak yiyorsunuz. Yakalananlar arasında sadece yerinden kıpırdadı diye bacağından vurdukları insanlar bile var. Bizlere ses yaptığımızda gaz attılar. Bize orada çok kötü muamele yapıldı” dedi.

Anne, baba ve iki kardeşini Afganistan’da bırakmak zorunda kaldığını ve Afganistan’da büyük bir korku içinde yaşadıklarını, devamlı bomba atılması yüzünden uyuyamadığını, hayatı boyunca sadece iki gün okula gidebildiğini ve hayatındaki en büyük hayalinin okumak olduğunu ve kardeşlerinin kendisi gibi olmaması için ülkesinden kaçarak onlara iyi bir yaşam sağlamayı amaçladığını sözlerine ekledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close