Dünya

Newsweek koronavirüs mücadelesi için Peygamberimizin hadislerini örnek gösterdi

Dünya basını, çok kısa bir sürede binlerce kişinin koronavirüs yüzünden hayatını kaybetmesinin ardından okurlarına en doğru tavsiyeleri vermeye çalışırken ABD’nin ve dünyanın sayılı dergilerinden biri olan Newsweek dergisi koronavirüsten korunmak için Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S)’in salgınlarla ilgili hadislerini örnek olarak okurlarına gösterdi.

Haftalık olarak yayın yapan dünyanın en saygın dergilerinden biri olan Newsweek dergisi tüm doktorların ve uzmanların koronavirüsten korunmak için karantina ve hijyen kurallarına uymalarını tavsiye ettiğini ama bu konuda 1400 yıl önce Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S.)’in hadislerinde pandemiyle ilgili karantina ve hijyen önerisinde bulunduğunu yazdı.

Newsweek dergisinde yayınlanan yazıda Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S) koronavirüs gibi bir salgını önleme ve salgınla mücadele konusunda verdiği tavsiyelerin en doğru tavsiyeler olduğunun altını çizerken Peygamber Efendimizin şu hadisine de “Bir yerde veba salgını çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız” hadisinin yer verildiği yazıda aynı zamanda “Bulaşıcı hastalığı olanlar sağlıklı olanlardan uzak tutulmalıdır” yer verdi.

Yazıda ayrıca yine Peygamber Efendimizin ümmetinin hijyenine dikkat edecek ve onları koruyacak olan “Temizlik imandan gelir.’ ‘Uyandıktan sonra ellerinizi yıkayın; uyurken ellerinizin nereye hareket ettiğini bilmiyorsunuz.’ ‘Yemekten önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.” hadislerine de yer verirken Hz. Muhammed Mustafa (S.A.S)’in tüm insanlara hastalık zamanlarında ilaç kullanmalarını ve tedavi edilmeleri gerektiğinin önemini anlattığını ve  “İnsanlar tedavi olunuz. Çünkü Allah şifasını vermediği hiç bir hastalık oluşturmamıştır” hadisi örnek verildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close