Dünya

Klima yüzünden koronavirüs bulaşmış

 

Çok kısa bir süre içinde neredeyse tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs (covid-19) salgının ilk başladığı ülke olan Çin’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ​tarafından bir restoranda Ocak ayında yapılan koronavirüs bilimsel araştırma sonrası salgınla ilgili yeni bulgular yayınlandı. Yapılan araştırma sonucunda restoranda yemek yemek için bulunan bir kişinin covid-19 belirtisi göstermeyen bir kişi tarafından restoranda diğer masalarda yemek yiyen 9 kişiyi de covid-19 virüsü bulaştırdığı belirlendi.

Hazırlanan raporda restoranda covid-19 şüphelisinin restoranda bulunan klima yüzünden daha hızlı yayıldığı ve o an restoranda yemek yemekte olan 4 kişilik bir ailenin covid-19 belirtisi göstermemesine rağmen iki hafta sonra bu aile bireylerinin ve restoranda bulunan diğer müşterilerin koronavirüse yakalandığı tespit edildi.

Konu hakkında geniş çaplı araştırmada bulunan Çinli bilim adamları covid-19 şüphelisi kişinin restoranda pencere bulunmayan bir alanda oturduğu ve diğer müşterilerle arasında 1 metre civarında mesafe olduğu belirlenirken Çinli bilim adamlarına göre virüsün bulaşma sebebi olarak damlacık iletimi olduğu ve covid-19 taşıyan mikro damlacıkların havada uçuştukları anlarda klima yüzünden diğer masalara ve müşterilere ulaştığı açıklandı.

Şimdi Çinli bilim adamları covid-19 virüsünün başka hangi yollarla insanlara bulaştığını öğrenmek için çalışmalara başladıkları ve bu konuda ilerleyen günlerde resmi bir açıklamada bulunmaları bekleniyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close