Dünya

Lufthansa’da büyük kriz

Dünyanın en büyük hava yolu şirketlerinden birisi olan Alman hava yolu şirketi Lufthansa sektörde dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından kötü şekilde etkilenen firmalar arasında yer alıyor.

Alman havayolu şirketi salgınının sebep olduğu ekonomik kriz yüzünden 22 Haziran tarihine kadar  22 bin tam zamanlı çalışanını işten çıkarmayı müzakere etmek için işçi sendikalarıyla   toplu kriz anlaşmaları yapmak istediğini duyurarak bu konuda ilk adımı attı.

Tüm birimlerden işçi çıkartılacak

Lufthansa Grubu’ndan yapılan  yazılı açıklamaya göre, grup içerisinde bulunan tüm birimlerden işçi çıkarılacağını ve bu durumdan duyulan üzüntü dile getirildi.  Lufthansa Grubu’ndan yapılan yazılı açıklamada uçuş personelinden 600 pilot 2 bin 600 uçuş personeli 1500 yer personeli ve uçuş operasyonlarından 600 kişiyi içten çıkarmak zorunda olduklarını açıklandı.

Lufthansa’nın onarım ve bakım şirketi olan Lufthansa Techncik personelinden de Almanya’dan 2 bin 500 kişi ve dünya genelinde 4 bin 500 kişininde iş akdine son verileceği açıklanırken ayrıca uçak içi ikram hizmetlerini sağlayan şirketten de yaklaşık 8 bin 300 kişinin işten çıkartılacağı açıklandı.

Dünya genelinde en çok personel sahip olan havayolu şirketlerinden birisi olan Lufthansa’nın 135 bin personeli bulunurken seyahat kısıtlamaları sonrasında Lufthansa bir anda iflas noktasına gelmişti. Yaşanan büyük ekonomik kriz sonrasında Alman hükümeti Lufthansa Group’a 9 milyar Euroluk bir kurtarma paketi açarak şirketin iflas etmesini engellemişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close