Dünya

Almanya Yunanistan’dan mülteciler alacak

Yunanistan’da mülteci kamplarında aileleriyle birlikte yaşayan 243 çocuk ve ailesinin Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer tarafından yapılan açıklama sonrasında Almanya’ya getirileceği açıklandı. Aileleriyle birlikte 900 kişiden fazla kişinin Almanya’ya kabul edileceğini açıklayan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer bu olayın Almanya’da yapılan en büyük girişim olduğunu ifade etti.

Cuma günü eyalet içişleri bakanlarıyla yaptığı toplantı sonrasında  kararı açıklayan  Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer  Yunan adalarında kapasitenin çok üstünde mülteci olduğunu ve bu mültecilerinin belli bir kısmının getirilmesi için eyaletlerin gösterdiği işbirliğinden memnuniyet duyduğunu da ifade etti.

Açıklamalarına devam eden Seehofer bir çok eyaletin getirilecek mülteciler için katkıda bulunacağını vurgulayarak getirilecek mültecilerin Almanya’da nüfus oranının düşük olan eyaletlerine göre değil de mültecileri kabul etmeyi şartsız kabul eden eyaletlerin seçileceğini dikkat çekti.

Alman İçişleri Bakanlığı tarafından ayrıca yapılan yazılı açıklamada Almanya’nın haricinde Portekiz, Fransa, İrlanda ve Finlandiya gibi ülkelerin de Yunan adalarında zor şartlar altında hayatlarını sürdürmeye devam eden kişileri kabul edeceklerini ve ilerleyen günlerde AB ülkelerinin 12 tanesinin mültecileri kabul edeceği açıklandı.

Yazılı açıklamada ayrıca Suriyeli mültecilerin sınır dışı edilmemesinin insani nedenlerden dolayı uzatıldığının altı çizilerek 2012 yılından bu yana hiçbir Suriyeli mültecinin sınır dışı edilmediği belirtildi. Almanya ayrıca pandemi döneminde ülkeye sığınan sığınmacılarının geri gönderilmesini durdurmuştu. Normalleşme sürecinin başlamasının ardından sığınmacıların aşamalı olarak sınır dışı edilmesine başlanacağı ifade edildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close