Dünya

Ülkede vaka sayılarında ciddi artış başladı

Çin’de başlayarak kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs Nepal’de vakaların başlaması üzerine salgına karşı önlem amacıyla Mart ayında uygulanmaya başlanan karantina tedbirinin 11 Haziran’da hafifletilmeye başlamasıyla ülke genelinde vaka sayısında ciddi artış yaşandı.

Nepal’de tekrar vaka sayılarının artmasının ardından ilk günden bu yana salgında en kötü döneme giren Nepal’de Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Jageshwor Gautam yaptığı açıklamada, tedbirlerin hafifletilmeye başlanmasının ardından son 24 saat içinde 538 vaka tespit edilirken 10 günlük süre zarfında ülke genelinde yeni vaka sayısının 10 bin 99’a ulaştığını duyurdu.

Yaklaşık 10 günlük süre içinde yeni vaka sayısının 10 bini geçmesi üzerine Nepal’de salgında en kötü döneme girildi.

11 Haziran’da Nepal hükümeti tarafından karantina tedbirlerinin hafifletilerek hijyen kurallarına uyularak iş yerlerinin açılmasına izin verilmesinin ardından başkent Katmandu’da bir çok vatandaşın sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak maskesiz dolaştığı gözlemlendi. Nepal’de son 24 saat içinde korona virüsten 24 kişi hayatını kaybettiği bugüne kadar da virüsü yenen kişilerinin sayısı 2 bin 224 olarak açıklandı. Nepal’de bir çok iş yerinin küçük olması ve kalabalık olmasından dolayı sosyal mesafe kuralını uygulamanın neredeyse imkansız hale gelmesi üzerine salgının gelişimine göre Nepal hükümetinin yeniden karantina uygulamasına geçeceği ve duruma göre karantina aşamalarını hafifleteceği öğrenildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close