Dünya

İran, Trump’un tutuklanması için İnterpol’a müracaat etti

3 Ocak günü Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınında ABD tarafından gerçekleştirilen SİHA saldırısında İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücüne komuta eden General Kasım Süleymani öldürülmüştü İran bu saldırının hemen ardından Irak’taki Amerikan birliklerini hedef alan balistik füze saldırılarıyla yanıt vermekte gecikmedi. Süleymani’ye yapılan suikastin  ardından İran ve ABD neredeyse savaşın eşiğine gelirken yaşanan olaylarından ardından 6 ay geçtikten sonra İran’dan ilk hamle geldi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani suikasti nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine İran hükümeti, ,ABD Başkanı Donald Trump hakkında tutuklama kararı çıkardı.İran hükümet ayrıca, uluslararası polis teşkilatı Interpol’den Trump’ın yakalanması için yardım istedi.

İSNA haber ajansının haberine göre Tahran Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada 3 Ocak günü Kasım Süleymani’nin uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesine neden olan 30 kişinin cinayet ve terör suçu işlediklerini ve ABD başkanı Donald Trump’un da bu suça iştirak ettiğini, Donald Trump hakkında görev süresi dolduğunda hakkındaki soruşturmanın devam edeceği ve Donald Trump ve diğer 30 kişi hakkında İnterpol’e kırmızı bülten çıkartma talebinde bulunulduğu açıklandı.

İran’ın bu hamlesinin ardından İnterpol sözcüsü yaptığı açıklamada ABD Başkanı Trump’a kırmızı bülten çıkarma başvurusunu dikkate almadıklarını açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close