Dünya

Oxford’un koronavirüs aşısı başarılı oldu

Ülkemizi ve dünyayı çok kısa bir sürede etkisi altına alan Covid-19 (korona virüs) salgını için dünya genelinde salgına karşı aşı ve ilaç çalışmaları devam ederken, ilk umut veren haber bugün İngiltere’den geldi.

Uzun süredir korona virüs için aşı geliştirme çalışmaları yapan Oxford Üniversitesi’nden Aşı Profesörü Sarah Gilbert, 3. faz koronavirüs aşısı denemesine ilişkin konuştu. Sarah Gilbert “ Covid-19 virüsüne karşı bağışıklık sağlayacak ilk doğru yanıtı elde ettiklerini ve aşının daha da geliştirilerek koruyucu seviyede bağışıklık sağlaması için çalışmalara devam edildiğini” açıkladı.

Açıklamasına devam eden Sarah Gilbert “8 bin gönüllünün katılımı ile AZD1222 adlı aşının 3. faz insanlı denemelerinin yapıldığını ama aşının ne zaman kullanıma hazır olacağı hakkında kesin bir tarih verme imkanlarının olmadığını ve denemelerin sonucunda elde edilecek sonuçlara göre bilgilendirmenin yapılacağını” dile getirdi.

Oxford Üniversite’sinden Profesör John Bell, “ Şu an gelişmelerin bazıları varsayımlara dayandırılıyor. Dünya ülkelerinin bu kış İngiltere’nin korona virüs aşısını geliştirmesine güvenmesinin yanlış olacağını, yaşanacak olası ikinci dalga için en kötüsünün iyisine hazırlanmak için alınan tedbirlere uyulmaya devam edilmesi gerektiğini açıkladı.

Bilindiği üzere daha önce Çin ve Rusya koronavirüs için aşı çalışmalarında sona geldiklerini ve ilk sonuçların umut verici olduğunu açıklamalarına rağmen aşı hakkında başka bilr bilgi paylaşımında bulunmamıştı.

İngiltere’de korona virüs salgını sonrasında 313 binden fazla vaka görülürken ülke genelinde yaklaşık 44 bin kişi hayatını kaybetmişti. İngiltere’de yaşanan can kayıpları dünya genelinde en çok salgın sonrası hayatlarını kaybeden dünya ülkeleri arasında 5.’nci sırada olmuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close