Gündem

İstanbul’da Pınar Gültekin eylemi

Cemal Metin Avcı adlı cani tarafından öldürülen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencisi Pınar Gültekin’in, yanmış bedeninin bulunmasının ardından Türkiye’nin birçok yerinde protesto eylemleri gerçekleştiriliyor. İstanbul’un Beşiktaş ilçesi Barbaros Hayrettin Meydanı’nda Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri öncülüğünde bir araya gelen kadınlar cinayeti protesto etti. Protestolara katılan ünlü oyuncu Şevval Sam ve müzisyen Kalben’in de desteklerken yapılan eylemde “İstanbul Sözleşmesini uygulayın, Pınarları yaşatın. Pınar Gültekin için sessiz kalmıyoruz” yazılı pankart açan kadınlar sık sık ‘kadın, yaşam, özgürlük’ ve  ‘asla yalnız yürümeyeceksin’ şeklinde sloganlar atarak erkek şiddetini protesto etti.

Protesto eylemine katılan bir çok vatandaşın ellerinde, Pınar Gültekin’in fotoğrafı ve ‘ölmek istemiyoruz’, ‘erkekliğinizi yıkacağız’, ‘İstanbul Sözleşmesi uygulansın’ yazılı dövizler taşırken  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim  eylemcilere hitaben yaptığı konuşmasında “Şu an o kadar öfkeliyiz ki; çünkü bir adım geriye gitmeye niyetimiz yok. Tüm kadınlar uyandı evet, o erkekliği rahatsız ediyoruz evet. Bu şekilde o İstanbul Sözleşmesini imzalattık. Şimdi bundan geri durur muyuz kadınlar” dedi.

Eyleme katılan Pınar Gültekin’in ilkokul ve lise arkadaşı Gamze Sert ise, yaptığı konuşmasında “Bugün yaşadığımız üzüntüyü tarif edecek bir kelime bulamıyorum. Pınar’ı tanıdığım ilk günden bu yana mücadele içinde geçen bir yaşamı vardı. Bugün Pınar aramızdan vahşice alındı. Pınar bugün bizler için hem bir anne hem bir kız çocuğuydu, Pazar günü de bir ablaydı. Bizler artık öldürülmek değil yaşamak istiyoruz” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close