Dünya

Rusya ürettiği Covid-19 aşısını pazarlamaya başladı

Rusya Devlet Başkanı Putin tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınına karşı aşı ürettiklerini ve bu ürettikleri aşının klinik deneylerinin bittikten sonra kullanımına başladığı ve bu aşıyı ilk kullananlar arasında kızının da olduğunu tüm dünyaya duyururken aynı zamanda, dünyanın ilk koronavirüs aşısını tescillediğini duyurdu.

Covid-19 salgınına karşı şşı çalışmaları diğer ülkelerde de tüm hızıyla devam ederken, dün bir açıklama yapan Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Kirill Dmitriev, birçok ülkeden koronavirüs aşısı talebinin geldiğini söyledi.

Covid-19 için üretilen aşının Gamaleya Araştırma Enstitüsü tarafından üretildiği ve bu üretilen Rus aşısına yurt dışında büyük ilgi olduğunu belirten Dmitriev, “İlk iki gün içerisinde 20 ülkeden 1 milyar aşı dozu için ön talepler aldık.” bilgisini paylaştı.

“Aşının daha çok üretilmesi için dünya genelinde bulunan beş ülkedeki yabancı ortaklarımızla birlikte 500 milyonun üzerinde aşı dozunun üretimini sağlamaya hazırız.” diyen Dmitriev, üretim kapasitelerini daha da artırmayı planladıklarını kaydetti.

Konu ile alakalı olarak TASS’ haber ajansının geçtiği haberine göre, Dmitriev, katıldığı çevrimiçi konferansta birçok Latin Amerika, Orta Doğu ve Asya ülkesinin, Rus aşısını satın almakla ilgilendiğini belirtti. Birkaç sözleşmenin sonuçlandırıldığı aktarıldı.

Kiril Dmitrev üretilen aşı hakkında açıklamalarda bulunurken Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan ve diğer bazı ülkelerle, Rusya Doğrudan Fonu birlikte bazı ülkelerle aşının klinik denemelerinin üçüncü aşamasının yurt dışında yapılması konusunda anlaşma sağladığını belirtti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close