Dünya

Rusya Covid-19 aşısının seri üretimine başladı

11 Ağustos’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı açıklamada, dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgınına karşı ilk aşıyı onayladıklarını ve bu aşının kendi kızının üzerinde de denendiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, onayladıkları aşıya, Sputnik V adı verildiğini ve tüm klinik testlerin tamamlandığını ve sonuçların olumlu çıkması üzerine piyasa sürmeye karar verdiklerini ifade etmişti..

Rus basınında bugün yayınlanan haberlere göre Rusya, başkent Moskova’daki Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Spuntik V adlı  koronavirüs aşısının seri üretimine başlandığını manşetlerine taşıdı.

Seri üretimine başlanan Spuntik V adlı aşının, bu ayın sonunda piyasaya sürüleceği kaydedilirken bir çok bilim adamı da Rusya’nın ulusal prestiji güvenliğin önüne koyduğunu ve aşı konusunda acele edildiğini belirtiyor.

Seri üretimine başlanan aşının ilk olarak ülkede daha önceden belirlenen 10-15 bölgeye dağıtılacağını söyleyen Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü Alexander Ginzburg, bu yerler hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

Ginzburg, hedeflerinin seri üretimine başladıkları aşının Rus halkının 9-12 ay içerisinde tam olarak erişim sağlayabileceğini umduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Ülkenin ihtiyacını ne zaman karşılayabileceğimizi görmek önemli. Umuyorum ki, bu 9-12 ay içerisinde olacak.” Derken üç tesiste bir ay gibi kısa bir sürede yaklaşık bir milyon doz aşının üretileceğini belirtti ve hedeflerinin yıl sonunda Rus halkının büyük bir kısmının aşısının tamamlanmasını hedeflediklerini ve ilerleyen günlerde önceliğin sağlık çalışanları olmak kaydıyla isteyen kişilerin aşı olabileceklerini söyleyerek açıklamalarını tamamladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close