Dünya

Yeni Zelanda’da camilere saldırıp 51 kişiyi öldüren cani hakim karşısında

Tüm dünyada büyük tepkiyle karşılanan Yeni Zelanda’nın Chirstchurch kentinde iki camiye düzenlediği silahlı saldırılar sonucu 51 kişiyi öldüren Avustralyalı saldırgan Brenton Tarrant’ın yargılanmasına bugün başlanıldı. Duruşmaya Yeni Zelanda ve dünya basını yoğun ilgi gösterirken mahkemede Tarrant’ın  verdiği ilk ifadesinde ‘mümkün olduğu kadar çok kişiyi öldürmeyi’ hedeflediği ve üçüncü bir camiye saldırmayı planladığı ifade edildi.

Teörist Tarrant  hakkında savcılık tarafından hazırlanan iddianamede hakkındaki 51 cinayet, 40 cinayete teşebbüs, 1 terör saldırı suçlamalarını kabul etmişti. Yargılama sonrasında 51 kişinin ölümüne neden olan saldırganın ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor. Bugüne kadar Yeni Zelanda’da daha önce hiçbir suçlu için ömür boyu hapis cezası verilemezken  Tarrant hakkında şayet ömür boyu hapis cezası verilirse bu Yeni Zelanda tarihinde ilk kez verilmiş olacağı ifade ediliyor. Bugün Tarrant’ın yargılandığı mahkemeye saldırı sonrası hayatlarını kaybedenlerin yakınları ve saldırıda yaralı olarak kurtulan kişiler katılırken halkın katılımına izin verilmezken duruşmanın yapıldığı mahkemenin bulunduğu yere çıkan yollar kapatılırken, çatılara polis keskin nişancıları yerleştirildi.

15 Mart 2019 tarihinde Brenton Tarrant, iki camiye giderek camide bulunan ve cami çevresinde bulunan insanların üzerine ateş açarak 51 kişiyi öldürürken 40 kişiyi yaralamış ve daha sonra olay yerinde gelen polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirilmişti. Yaşanan olayların ardından Yeni Zelanda’da silah edinme yasalarında değişiklikler olmuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close