Dünya

Ruslar Covid-19 aşısı yaptırmak istemiyor!

Rusya’nın bulduğunu açıkladığı ve dünyanın ilk Covid-19 aşısı dünyada büyük bir ilgi uyandırırken Rus Kamuoyu Araştırma Merkezi (VTSIOM) tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre, Rus halkının geliştirilen Sputnik – V aşısına karşı güvensizliği ortaya çıktı.

VTSIOM Başkanı Valery Fedorov yaptığı açıklamada kamuoyunda aşının geliştirilmesinden sonra bir araştırma ve anket düzenlediklerini ve ankete katılan herkesten tek ve net bir cevap alarak düzenlediklerini söyledi. Yapılan ilk anket sonucu karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Fedorov, “İlk anket sonuçlarında piyasaya sürülmeye hazır olan Sputnik V aşısını yaptırmak isteyenlerin oranı yüzde 42, aşı yaptırmak istemeyenlerin oranı ise yüzde 52 olarak belirlendi. Kalan %6 ise aşı yaptırıp yaptırmamak konusunda ciddi bir ikilemde olduklarını yapılan ankete ülke genelinde 600 kişinin katıldığını da açıkladı.

Tereddüt içinde olan insanların ciddi kaygılarını gördüklerini ifade eden Fedorov böyle bir sonucun çıkmasının oldukça ilginç olduğunu ama toplum olarak korku ve kaygıları gördüklerini ifade ederken genel olarak ankete katılan herkesin aşı yaptırmadan bir garanti beklediklerini ama bunun gerçek sonuçlarını görmek için aşı olunması gerektiğini ifade ederken ankete katılanların genellemesinde aşıdan korktukları ve iyi sonuç alacaklarına inançları çok zayıf” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 11 Ağustos’ta tüm dünya kamuoyuna hitaben yaptığı açıklamada Rus bilim insanlarının korona virüs aşısını geliştirdiğini ve aşının adını Sputnik V koyduklarını açıkladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close