Dünya

Güney Kore’de Covid-19 tedbirlerine geri dönüldü

Dünyayı kısa bir süre içinde etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrasında bir çok dünya ülkesinde kısıtlamalar getirilmiş, salgının yavaşlamasının ardından alınan bu tedbirler yavş yavaş kaldırılırken bir çok ülkede vaka sayılarının artmaya başlamasının ardından birçok ülke kısıtlamaları yeniden uygulamaya başladı. Güney Kore Covid-19 salgını başlangıcından aldığı tedbirlerle salgınla mücadelede başarılı ülkeler arasında yer alırken son günlerde ülke genelinde artan yeni  vaka sayıları nedeni ile geçtiğimiz hafta başkent Seul’de sokağa çıkma kısıtlamalarının yeniden uygulanmaya başlanmasının ardından ülke çapında kısıtlamaların geri getirilmesine karar verildi.

Güney Kore hükümeti tarafından alınan karar gereği yarından itibaren ülke genelinde kalabalık toplantılar yasaklanacak, kiliseler ve eğlence mekanları kapatılacak, spor karşılaşmaları seyircisiz oynanacak. Spor müsabakalarının tekrar seyircisiz oynanacak olması konusunda Güney Kore Sağlık Bakanı Park Neung-hoo yaptığı açıklamada, ülke olarak çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya olduklarını aktardı.

Güney Kore Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri Başkanı Jeong Eun-kyeong geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, dünya genelinde Covid-19 salgınında ikinci dalganın başladığını ve devam edeceğine dikkat çekmişti. Son 1 haftadır Güney Kore’de günlük vaka sayıları 300’ün üzerinde seyrederken, vakaların çoğu ise başkent Seul ve çevresinde bulunuyor.

Güney Kore’nin başkenti Seul’de bulunan bir kilisede yapılan ayine katılan 4 bin 500 kişinin 313’ünde korona virüs tespit edilmişti. Yetkililer, kiliseyi ibadete kapatmış ve ayine katılan herkesin karantina altına almıştı.

Öte yandan Güney Kore’de bugüne kadar 17 bin 2 kişide Covid-19 tespit edilirken, 309 kişi ise virüs nedeni ile hayatını kaybetti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close