Dünya

Dünya Sağlık Örgütü’nden Covid-19 aşısı için yeni formül

İngiliz haber ajansı Reuters ABD yüzünden tartışmalara konu olan Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’la mücadele ile ilgili açıklamalarının ardından evrensel bir aşı platformu kurmak için çabaları devam ederken kuruluşun gizli yazışma ve belgelerine ulaştı…

Reuters ajansı ulaştığı bilgilerden, DSÖ’nün bu platforma katılmak isteyen varlıklı ülkelere istedikleri aşının haklarını rezerve etme istenildiği durumda satın alma hakkı sunduğunu yazdı. Bu sunulan hak sayesinde maddi durumu iyi olan ülkeler önceden para ödeyerek çıkacak olan aşının ilk kullanıma sahip olma şansını yakalamalarına bir yetkili “Böyle bir uygulamanın en büyük avantajı bazı ayrıcalıklara sahip olmaktır ve bu birçok ülkesinin ilgisini çekmeye yetmiştir” olarak ifade etti.

Bugüne kadar Covid-19 virüsüne karşı geliştirilen birçok aşı ve ilaç olduğunu hatırlatan Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı bir açıklamada aşı milliyetçiliğinden uzak durulması gerektiği açıklanmış ama daha önceden para ödeyen ABD, Japonya, Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği, yeni çıkacak olan aşı için kendi ülkelerini garanti altına almışlardı.

DSÖ, 194 ülkeye sunduğu teklifte aşıların tek bir dozu için 3.10 dolar ödeyecek daha sonraki aşı içinde ödenecek fiyatın 10.55 dolara kadar çıksa bile aşıları opsiyonlu olarak satın alabilecek.

COVAX platformuna bugüne kadar 172 ülkenin dahil olmak istedikleri yönünde bilgiler ulaştığını, bu ülkelerin arasında 92 ülkenin ise gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkeler olduğu belirtildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close