Dünya

İran ekonomisi batıyor mu?

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, İran’da son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılarla ilgili durum değerlendirilmelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Ülkemize Amerika tarafından yaptırılan ekonomik yaptırımlarla karşı karşıyayız. Bu dünya tarihinde nadir görülen bir olaydır. 9 yıl önce petrolden elde ettiğimiz yıllık gelirimiz 120 milyar dolar civarında iken geçtiğimiz yıl bu rakam yaklaşık 20 milyar dolar düşerek 100 milyar dolar civarında kadar geriledi. Bu gösteriyor ki İran olarak ekonomik olarak ne kadar zor bir duruma düştüğümüzü göstermektedir. Kendi başımıza yetmek adına tamamen yerli üretime ağırlık vermeliyiz ve dünya ülkeleriyle dış ticaret yapmaksızın yaşamanın ne kadar zor olduğunu” ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, yaptığı bir açıklamayla İran ile yapmış oldukları nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurmuş ve İran’ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketini 3 ay sonra resmen hayata geçirmişti.

ABD’nin İran’a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından 5 Kasım 2018’de devreye girmişti.

Buna göre, İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketine uluslararası kısıtlamalar getirilirken, ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran’dan petrol ve ürünlerinin satışına yaptırımlar uygulanmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close