Dünya

Bill Gates koronavirüs aşısı için tarih verdi

Dünyanın en saygın ve prestijli gazetelerinden biri olan Alman gazetesi Bild’e ABD’li milyarder Bill Gates,   koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. Gazeteye verdiği röportajda Covid-19 aşısının geliştirilmesi için aşı çalışmalarına yaptığı yatırımlar nedeniyle kendisi hakkında üretilen komplo teorilerini de reddetti.

Hatırlanacağı üzere Covid-19 salgının ilk dönemlerinde özellikle sosyal medyada virüsün kimyasal bir silah olacağı ve bulunacak aşıyı kullanan herkesin rahatlıkla takip edileceği gibi iddialar ortaya atılmıştı.

Bil Gates sosyal medyada ve basında ortaya atılan teorilere ilişkin olarak Bild gazetesine verdiği demeçte , “Küresel bir salgına karşı hazırlıklı olunması uyarısında bulunduğum için beni bundan sorumlu tutan insanların olması çok ironik.” ifadelerine yer verdi.

Gazeteye verdiği açıklamasında Bill Gates Covid-19 aşısı çalışmaları hakkında bazı değerlendirmeler yaparken salgını önleyecek aşının 2021’in ilk çeyreğinde 3 ya da 4 adet koronavirüs aşısının tescil edilmesini beklediğini açıkladı.

Bill Gates ve eşi Melinda Gates’in birlikte kurdukları vakıfla aşı çalışmalarına ciddi destekler verirken Bill Gates daha öncede yaptığı açıklamalarda aşı bulunana kadar özellikle önümüzdeki yılın bahar aylarında bir çok ülkedeyüksek sayıda ölümlerin olabileceği konusunda uyarıda bulunarak, “7 milyar insanın aşılanması için 14 milyar doz aşı üretilmesi gerekiyor. Böyle bir şey bugüne kadar hiç yapılmadı.” dedi.

Ayrıca Gates, bunun yeni strateji gerektiren acil bir durum olduğunu da belirterek, gelişmekte olan ülkelerde de aşının finansının ve dağıtımının desteklenmesi gerektiğini ve bu işin küresel olarak sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close