Dünya

Amerika’da başkanlık seçimi çıkmaza girdi

Başkan Donald Trump ile Joe Biden arasındaki Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan başkanlık seçimlerinde çok çekişmeli geçerken seçin sonuçları yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Bazı eyaletlerde oy sayımları biterken bazı eyaletlerde halen oy sayımlarının sürdüğü en son olarak 20 delege çıkaracak olan Pensilvanya eyaletinde demokrat aday Joe Biden’in öne geçtiği öğrenildi..

Amerika’da yapılan başkanlık seçimlerinde Trump’ın en çok güvendiği eyaletlerden biri olan Pensilvanya’da Biden’ın öne geçmesi, ABD’de başkanlığı için  Trump umutlarının gittikçe azalmaya başladığı tespit edildi.

Washington Post gazetesinde bugün yayınlanan haberde Pensilvanya eyaletinde oyların yüzde 95’inin sayıldığı ve sayılan oylarda demokrat aday Biden Biden 3 milyon 295 bin 304 oya ulaşırken, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olan Başkan Donald Trump, 3 milyon 289 bin 717 oy elde ettiği belirtildi.

Oylarım sayım işlemi devam ederken Trump bir ara Biden ile oy farkını 500 bin civarında öne geçerken yapılan son oy güncellemesi sonrasında ibre Biden, 5 bin 587 oyla lehine döndü.

Seçimlerde sadece Pensilvanya’da değil aynı zamanda Georgia eyaletinde de demokratlar, daha önce Cumhuriyetçilerin önde götürdüğü üstünlüğü ele geçirmişti.

Toplam 71 seçici delegeyi temsil eden Pensilvanya, Kuzey Carolina, Georgia, Arizona, Nevada ve Alaska eyaletlerinde seçim sonuçları halen netleşmiş değil.

Trump iddialı olduğu Kuzey Carolina ve Alaska eyaletlerindeki yarışı açık ara önde tamamlarken Biden ise Pensilvanya, Georgia, Nevada, Arizona’da ipi göğüslemeye daha yakın.

Mevcut durum Biden’ın zaferine işaret ederken biraz önce ajanslara düşen haberlere göre Georgia eyaletinde oyların yeniden sayılmasına karar verildiği öğrenildi.

Seçimin ardından Joe Biden’in Delaware eyaletinde bulunan evinin olduğu bölge hava sahasına güvenlik amaçlı kısıtlama getirildiği bilgisine ulaşıldı

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close