Dünya

Joe Biden Amerika tarihine geçti

Amerika Birleşi  Devletlerinde yapılan başkanlık seçimleri için 3 Kasım’da oy kullanmaya başlayan Amerikalıların yeni başkanı nihayet belli oldu. Sadece Amerika’nın değil adeta tüm dünyanın kenetlendiği seçimlerde ABD’deki başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Joe Biden, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump karşında ipi göğüsleyerek, ABD’nin 46’ıncı başkanı oldu.

Başkanlık seçimlerinde 284 delegeye ulaşan Joe Biden aldığı 74 milyona yakın oyla ABD tarihinin en çok oy alan başkanı olmayı başardı.

Yapılan başkanlık seçimleri sonrasında başkanlığı kazanan demokrat aday Joe Biden’in kazanmasının ardından Kamala Harris de ilk siyah kadın başkan yardımcısı olarak Amerika tarihine geçti.

Kamala Harris aynı zamanda Güney Asya kökenli olmakla birlikte California Senatörü Harris, yönetimde görev yapan en üst rütbeli kadın olacak.

JOE BİDEN KİMDİR?

1942 yılında dünyaya gelen Joe Biden bugüne kadar  Amerikan tarihinin en genç altıncı senatörü seçildi. Biden, 8 yıl boyunca 2009 ile 2017 yılları arasındaki tarihlerde  47. ABD Başkan Yardımcısı görevini yürüttü. Joe Biden ayrıca 1973 yılından 2009 yılına kadar Demokrat Parti üyeliği görevini yürütürken aynı zamanda Delaware Senatörü olarak görev yaptı.

Donald Trump’a karşı 2020’de Demokratların başkan adayı olarak yarışa katılan Joe Biden , şu an başkanlık yapan Donald Trump’a, ABD Başkanlık Seçimlerinde rakip oldu.

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Partinin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı.

20 Ocak 2009 tarihinde devlet başkanlığına seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan yardımcısı olarak göreve başladı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close