Gündem

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci koronavirüsün bulaşmasını da engelleyecekler

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci Covid-19’a karşı koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde aşı geliştirdiklerini duyurmalarının ardından günlerdir tüm dünyanın en çok konuştuğu isimler haline geldi.

İngiliz basınına bulduğu aşı ile Covid-19 salgınında şimdiye kadarki en büyük umut haline gelen aşının ardındaki kahraman olan Uğur Şahin çarpıcı açıklamalarda bulundu

Yaptıkları aşının yapılan ilk klinik deneylerinde büyük bir başarı yakalayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin CEO’su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının koronavirüs salgınını bitireceğinden emin olduğunu söyledi.

Hazırladıkları aşı hakkında iyimser olduğunu söyleyen Şahin, “Herkesin büyük bir merakla beklediği soru bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımız ise buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlaması büyük bir etki oluşturacaktır.” dedi.

Son sonuçlar açıklanana kadar hazırladıkları aşının bağışıklık sisteminde yeterince güçlü bir tepki tetikleyip tetiklemeyeceğinden emin olmadıklarını belirten Şahin, “Aşının bu virüsü yeneceğini biliyoruz artık.” diye konuştu.

Henüz resmi olarak kanıtlanmamış olsa da geliştirdikleri aşının etkisine dair elde edilen sonuçlara göre aşının virüsün bulaşmasını da önleyeceğine inandığını ifade eden Prof. Dr. Uğur Şahin “Aşı birden fazla şekilde koronavirüse karşı saldırıyor. Hücrelerimize girişini engellediği gibi girmiş olsa dahi virüsün kafasına vura vura yok ediyor. . Bağışıklık sistemini bu iki savunma hareketini yapacak şekilde, çok iyi eğittik. Artık biliyoruz ki virüs bu mekanizmalara karşı kendisini savunamaz.” diye konuştu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close