Dünya

İsrail 8 milyon doz koronavirüs aşısı siparişi verdi

Koronavirüse karşı geliştirilen ABD’li Pfizer ve kurucuları Profesör Uğur Şahin ile Profesör Özlem Türeci olan BioNTech’in aşının 3’üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında etkili olduğunun açıklanmasının ardından ülkeler, aşının temini için harekete geçti.

Bu açıklamanın ardından şu ana kadar en etkili aşı olarak gözüken bu aşı için İsrail, Pfizer ile yaklaşık 8 milyon dozu için resmi bir niyet anlaşması imzaladı.
Bugün yayınlanan İsrail gazetelerinin tamamında İsrail hükümetinin, Pfizer ile yaptığı anlaşmanın detaylarına yer verilirken aşının fiilen tedarik edilmesine ilişkin herhangi bir taahhüt içermese de, önümüzdeki hafta 35 milyon doların üzerinde bir ön ödeme alabileceğini belirtti.

İsrail hükümeti tarafından Pfizer’e ödenmesi gereken kalan miktarın, aşı dozları sevk edildikten sonra ödeneceği kaydedildi. Ancak ABD’deki artan talep veya diğer “koşulların” Pfizer’in siparişi yerine getirmesini engellemesi halinde, Tel Aviv’in geri ödeme beklediği aktarıldı.

İsrail basınına açıklamalarda bulunan Başbakan Binyamin Netanyahu, “Hükümet olarak ilk önceliğimiz ve misyonumuz istisnasız İsrail’de isteyen herkes için aşı sağlamaktır. Üretilecek olan aşıyı dünyanın önde gelen ülkeleri ile aynı anda almak ve aşı hakkında dünya ülkeleri ve liderleriyle görüşmelerde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

İlaç konusunda hükümeti eleştirenlere ve hükümetin aldığı önlem ve kurallara uymayanlara da bir çağrıda bulunan Netanyahu, “aşılar gelene kadar aylar geçeceğini, ancak bunların onaylanacağını varsaydığını” söyledi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close