Dünya

Putin’den Paşinyan’a uyarı

Rusya devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Yapılan anlaşma sayesinde Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ile Ermenistan arasında kan dökülmesinin durdurduğunu belirtti.

Uluslararası hukuka göre Azerbaycan’a ait olan Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından tanımadığını hatırlatan Putin, Ermenistan’ın bu konuda hatalı olduğunu vurgularken çatışmalara dahil olmadıklarını ifade etti.

Yeni bir iktidarın Karabağ ile ilgili anlaşmayı kabul etmemesi halinde ne olacağı sorusuna, Putin “Ermenistan ve Paşinyan için bu  intihar olur. Yapılacak anlaşmalara uymak veya uymamak taraflara ittir. Ama Ermenistan’ın uymaması büyük bir hata olur. Bunun olmayacağını umuyorum” yanıtını verdi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Paşinyan ile 19-20 Ekim tarihlerinde telefonda görüştüğünü dile getiren Putin, “Çatışmaların bir an önce durması için Aliyev’i ikna ettim. Aliyev bana bu görüşmelerde tek şartının mültecilerin Şuşa dahil bu yerlere dönmesi olduğunu ifade ederken., Paşinyan ise Ermenistan tarafı bunu kabul etmediğini bildirdi. Azerbaycan’ın bu bölgede olmasını Ermenistan ve Karabağ’ın çıkarları için tehdit gördüğünü dile getirdi. Bunu hala anlamış değilim. Paşinyan savaşmaya devam edeceğini söyledi.” ifadelerini kullandı.

Dağlık Karabağ’da Türkiye’nin rolü hakkında değerlendirmelerde bulunan Putin “ Azerbaycan’ı Türkiye her zaman tek taraflı olarak destekledi. Azerbaycan bağımsız bir ülkedir ve kendisine uygun müttefikleri seçme hakkına sahiptir. Bu konuda hiçbir ülke Azerbaycan’ı engelleyemez. Zaten Azerbaycan’ın talebi üzerine Türkiye’nin ateşkesin sağlanması için kontrol merkezi oluşturması konusunda anlaştık” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close