Dünya

Amerika hala başkanlık seçimlerinde polislerin uyguladığı şiddeti konuşuyor

Donald Trump ile Joe Biden arasında geçem ABD’nin 59. başkanlık seçimlerinde ortaya çıkan belirsizlik tartışmalara neden olmuş ve seçimle ilgili sonuçlar sonrasında birçok eyalette protesto gösterileri yapılmıştı.

Başkanlık seçimleri sonrasında en çok protesto gösterileri New York, Phledelphia, Chicago ve Los Angeles başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında yaşanırken göstericilerle polisler arasında olaylar patlak vermişti.

Joe Biden’in seçimi kazandığının açıklanmasının ardından New York’un iki ayrı bölgesinde sokaklara dökülen Demokrat seçmenler, Manhattan 5. Cadde’deki Trump Tower binası yakınında bir basın açıklaması yaptıktan sonra yürüyüşe geçerlerken polislerle Union meydanında arbede yaşanırken bir çok gösterici tutuklanırken New York polisinin, kadın bir göstericiyi yumruklama anı ise kameralar tarafından kaydedildi.

Seçimler öncesi arka arkaya 2 zenci gencin polisin sert ve gereksiz müdahalesi sonrası hayatını kaybetmesi üzerine ABD’nin birçok eyaletinde gösteriler yapılmış ve bazı bölgelerde yağmalar yaşanmıştı. Hatırlanacağı üzere siyahi genç George Floyd Minneapolis kentinde polisler tarafından gözaltına alınmak istenirken uygunsuz güç gösterilmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Seçimlerin bitmesine rağmen ABD medyası seçim sonrasında polislerle göstericiler arasında yaşanan olayları ve polisin bu olaylarda kullandığı orantısız güç yüzünden mağdur olanların yaşadıklarını sayfalarına taşımaya devam ediyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close