Dünya

Bill Gates tüm aşıların işe yarayacağını düşünüyor

ABD basınına bir  röportaj veren, ABD’li milyarder ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates, “Bugüne kadar Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların neredeyse tamamının işe yarayacağına inandığını” ifade etti.

Bill Gates verdiği röportajında şu ana kadar Covid-19’a karşı aşı geliştiren AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax’ın aşılarının da Pfizer/BioNTech ve Moderna firmalarına ait aşıların da başarıya ulaşmasını beklediğini ve bu aşılar hakkında”Şubat ayına kadar büyük ihtimalle hepsinin çok etkili ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı konusunda iyimserim” dedi.

Son günlerde ABD’de hızla artan yeni vaka sayılarındaki artışa değinen Gates, “Gün geçtikçe vaka sayısı artıyor ve bu artış Şubat ayı sonuna kadar devam edebilir. Kış aylarında günlük muhtemelen en az 2 bin kişi Covid-19 yüzünden hayatını kaybetmeye devam edecek” diye konuştu.

Salgını önlemek ve durdurmak için işe yarayan bir aşı üretmenin ve insanların çoğuna aşı yapmanın da zorluklarının bulunduğunu belirten Gates, dünyadaki bir çok insanın kafasının karışık olduğunu ama bu sorunların çözüleceği konusunda umutlu olduğu ifade etti. Gates, “İnsanlar güvenliğin sağlandığına ilişkin daha fazla kanıt görecek ve zamanla salgının yayılmasını durdurmak için ihtiyacımız olan artı yüzde 70 seviyeye ulaşacağız” dedi.

Covid-19’ karşı bilindiği üzere ilk ciddi aşı Türk kökenli Prof. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech ile ABD’li ilaç firması Pfizer ortaklığıyla geliştirilmiş ve bu aşının koronavirüs yüzde 90’ın üzerinde etkili olduğu açıklanmasının ardından kısa bir süre sonra ABD’li ilaç şirketi Moderna da geliştirilen potansiyel Covid-19 aşısının yüzde 94.5 etkili olduğunu duyurmuştu.

Bugün de Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketinin birlikte geliştirdiği korona virüs aşısının yüzde 70 koruma sağladığı belirtildi.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close