Dünya

Siber saldırılar ABD’yi zor duruma düşürdü

Geçtiğimiz günlerde yapılan başkanlık seçimlerinin hemen ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, yabancı bir hükümetin Ticaret, Hazine ve İç Güvenlik bakanlıklarına siber saldırı yaptığı duyurulmuştu.

Beyaz Saray’dan yapılan ilk açıklamada yapılan siber saldırının hangi ülke üzerinden yapıldığı konusunda bir açıklama gelmezken, yaşanan siber saldırı hakkında ABD’nin saygın gazetelerinden biri olan Washington Post gazetesi söz konusu saldırının ardında Rus hükümeti olduğunu öne sürmüştü.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Ajansı uğradıkları saldırı sonrasında yapılan açıklamada yaşadıkları saldırının bilgisayarlara yerleştirilen “kötü niyetli yazılımların” kaldırılmasının zorlayıcı ve karmaşık bir süreç olduğunu açıkladı.

Ajanstan yapılan açıklamada, “Uğradığımız saldırı sadece ülkemiz ve eyaletlerimizin yerel yönetimlerine değil aynı zamanda ülkenin önde gelen alt yapı şirketlerini ve özle sektör kuruluşlarını da ciddi tehdit oluşturmuş bir saldırıdır. Son yıllarda ABD’ye karşı gerçekleştirilen en ciddi saldırılardan birisine maruz kaldık.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında yapılan saldırıların devam edebileceğini ve bu saldırılar sonrasında daha fazla kurum ve kuruluşa zarar verilebileceğini belirten yetkililer, özel şirketlerin de siber saldırılara maruz kalabileceği uyarısı yaptı.

Yapılan bu saldırının arkasında Rus istihbarat servisinin olduğuna inanan yetkililer saldırılar konusunda Rusya’yı hedef gösterirken Rusya ise suçlamaları reddetti.

Yaşanan siber saldırılar sonrasında basına bir açıklamada bulunan ABD yeni başkanı Joe Biden “Yönetimim, siber güvenliği en önemli önceliği yapacak ve göreve başlar başlamaz bu sorunla ilgilenecek.

Ancak iyi bir savunma yeterli değil, düşmanlarımızı ilk olarak caydırmamız gerek ve bunu, saldırıların sorumlularına büyük bedel ödeterek yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close