Dünya

Beyaz Sarayı basanların arasında bir yargıcın oğlu olduğu ortaya çıktı

ABD’de Donald Trump destekçilerinin kongre binasını basarak 4 kişinin ölümüyle ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olmasının ardından Washington polisi, ABD Kongre Binası’nı basan kişilerin fotoğraflarını yayınlayarak, başlatılan soruşturma kapsamında her yerde arandığını duyurdu.

Kongre binasını basarak burada elinde sopa ve polis kalkanı ile poz vererek sosyal medyada görüntüleri paylaşılan kişinin Brooklyn Yüksek Mahkemesi yargıcı Shlomo Mostofsky’ın oğlu Aaron Mostofsky  olduğu tespit edilirken polis tarafından aranan Aaron’un yaşanan olaylardan sonra evinden çöp dökmek için çıktığı belirlenerek gözaltına alındığı öğrenildi.

Washington DC’deki Metropolitan Polis Departmanı, Kongre binasını basan kişilerin kimliklerinin tespiti için sosyal medyadan yardım istediği bilgisine ulaşılırken ABD Kongre Binası’na yapılan saldırı hakkında Washington’daki federal savcılar,15 ceza davası açtı.

Açılan davaların bir çoğu kongre binasına izinsiz girişler nedeniyle açıldığı belirtilirken kongre binasından çok sayıda eşya çalındığı ve binaya silahlı girme suçlarından da dava açıldığı açıklandı.

Hatırlanacağı üzere 6 Ocak günü Donald Trump’ın Washington’daki mitingi sonrasında seçimlerde hile olduğunu düşünen destekçileri barikatları aşarak kongre binası önündeki polislerle arbedeye girerek kongre binasına izinsiz girmişler ve bu anlarda kongre binasının dışında gerginlik ve arbede yaşanırken, içeride ise başkanlık oylaması yapılmıştı.

Donald Trump 3 Kasım 2020’de başkanlık seçimlerini kazandığını iddia ederek Washington’da miting düzenlemiş ve bu mitingde seçimi asıl kazananın kendisi olduğunu iddia etmişti.

Kongre binası önünde ve içerisinde yaşanan olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken 14 kişi de yaralanmıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close