Dünya

İran, Biden’den umutlu

ABD ülkesine yaptırımlarına ilişkin İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, açıklamalarda bulunurken iki ülke arasında yaptırımlarının uygulandığı son günleri yaşadıklarını belirten Cihangiri, ülkeyi güzel günlerin beklediğini söyledi.

Tahran’da düzenlenen petrol fuarına katılan Cihangiri, burada yaptığı konuşmada ülkesine ABD tarafından uygulanan yaptırımlar ve ülkedeki petrol sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunurken bu yaptırımlar yüzünden ülkelerinin döviz gelirinde 100 milyar dolardan fazla bir zararın olduğunu yenileyerek ilerleyen günlerde iki ülkeyi daha güzel günlerin beklediğini artık hedeflerinin ABD’ye karşı mücadele etmek yerine hükümete engel çıkarmaya çalışanlara ise utanç kaldı dedi.

Trump tarafından ülkesine uygulanan yaptırımlarda ABD’nin petrol satışlarını durdurmak olduğunu ifade eden Cihangiri “Ama bu düşüncelerinin aksi oldu ve petrol ihracatımızı sıfıra indirmek isterlerken petrol ihracatımız 4 kat arttı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’in yanı sıra Almanya ve AB ile İran arasında yapılan anlaşmada İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi ve düzenlenmesi, bunun karşılığında yaptırımların kaldırılması amacıyla 2015’te imzalanmıştı. Trump’ın 2017 yılında ABD başkanı olmasının ardından ABD anlaşmadan çıkmış ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. Anlaşmaya imza atan ülkeler ABD’nin uyguladığı ambargoyu durdurmasını istemiş ama bu konuda başarılı olamamışlar ve İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close