Dünya

Suriye ile ilgili çarpıcı iddia

Washington Post yazarı Joby Warrick tarafından ABD’nin dünyaca ünlü kurumu Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) hakkında dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı…

Suriye’de kimyasal uzman olarak çalışan Ayman isimli bir şahsa Washington Post yazarı Joby Warrick’in kaleme aldığı Red Line isimli kitapta, CIA’nin 14 yıl boyunca para ödediği yazılırken kitapta ayrı Ayman adlı kişinin Suriye’nin gizli kimyasal silah bilgilerini ABD ile paylaşarak CIA’den para aldığı aynı zamanda Suriye hükümetinden de maaş aldığı kaydedildi.

1998 ile 2001 yılları arasında CIA tarafından “kimyager” lakabıyla bilinen Ayman’ın iki tarafla da çalışmayı sürdürdüğü belirtildi.

Barack Obama’nın ABD Başkanı olduğu 2012 yılında  Barack Obama’nın Suriye lideri Beşar Esad’ı uyararak kimyasal silah kullanımının “kırmızı çizgi” olduğunu söylemesinden esinlenilen kitapta Ayman’ın 2001’de ifşa olduğu ve sırları paylaştığının bilindiği belirtildi. 2001’de yakalanan ve Suriye’ye “ihanet eden” Ayman’ın aynı yıl idam edildiği belirtildi.

Suriye Lideri Hafız Esad’ı 2012 yılında Barack Obama, kimyasal silah kullanımı konusunda ciddi uyarılarda bulunmuş ve hükümetine böyle bir bilgi gelmesi durumunda askeri güç kullanabileceğini söylemişti. Barack Obama’nın bu açıklamasından bir yıl sonra 2013 yılın Ağustos ayında ise Esad güçlerinin Şam’ın Guta bölgesinde sarin gazı kullanıldığına ve yüzlerce sivilin öldürüldüğüne dair kanıtların ortaya çıkması tansiyonu yükseltmişti.

Ayman tarafından sızdırılan bilgiler sayesinde ABD’nin kimyasal silahları Suriye’nin nerede sakladığını kitapta vurgulayan Warrick’in kitabının yayınlanmasının ardından kitap hakkında CIA herhangi bir açıklama yapmadı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close