Gündem

İran’da idam esnasında ölen kadını astılar

İran’da meydana gelen olayda Zahra İsmaili adlı bir kadın  eşi Ali Rıza Zamani’yi öldürdü. Yakalanan Zahra İsmaili yargılanırken avukatı müvekkilinin eşinin kendisine kötü davrandığını ve kendisini ve kızını korumak için cinayet işlediğini savundu.

Zahra İsmaili yargılandığı mahkeme tarafından idam cezasına çarptırılırken Zahra İsmaili’nin cezasının uygulandığını İsmaili’inin avukatı kendisine ait Favecook hesabından paylaştı. İddialara göre Zahra İsmaili tutuklu bulunduğu Rajai Shahr Hapishanesi’nde kendisinden önce idam edilen 16 erkeğin infazını izlemeye zorlandığını belirtti.

Zahra İsmaili’nin avukatının Facebook paylaşımındaki iddialarında müvekkilinin idam sırası kendisine gelmeden önce kalp krizi geçirdiğini ve yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiğini ifade etti. Açıklamalarına devam eden avukat kurbanın annesinin idam sehpasını tekmeleme hakkını kullanabilmesi için müvekkilinin cansız bedeni yine de asıldı. Moradi, Alireza Zamani’nin İstihbarat Bakanlığı’nda Genel Müdür olduğunu ve çiftin iki çocukları olduğunu kaydetti.

Avukat paylaşımında kurbanın ailesi şayet idam sehpasını tekmeleme haklarından feragat etmiş olsalardı müvekkilinin direk defnedileceğini ama Zahra İsmaili’nin eşinin ailesinin ısrarla bu haklarından vazgeçmemesi üzerine ölmüş bir kadının asıldığını belirtti.

Son birkaç haftadır İran’da çok sayıda mahkumun idam cezasının infaz edildiği öğrenilirken aynı gün içinde 17 kişinin idam edilmiş olmasının İran için bile yüksek bir sayı olduğu belirtiliyor.

İran, Çin’den sonra dünyada en fazla kişinin idam edildiği ülke. İran’da uyuşturucu kaçakçılığı gibi şiddet içermeyen suçlardan hüküm giyenler, siyasi suçlular ve küçük yaştakiler idam ediliyor.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close