Dünya

İspanya’da 64 yaşında ikiz çocuk doğuran kadının bebekleri elinden alındı

İspanya’nın Burgos kentinde meydana gelen olayda 2017 yılında 64 yaşındayken Mauricia İbanez tüp bebek yöntemiyle ikiz bebek dünyaya getirirken bebeklerinin çocukların bakımı ile ilgili kaygılardan dolayı koruma altına alınmasının ardından başlattığı hukuk mücadelesini kaybetti.

Mauricia İbanze’in 4 yıl süren hukuk mücadelesi sonrasında İspanya Yüksek Mahkemesi’nden kötü haber geldi.

Mahkeme tarafından verilen kararda İbanez’in yaşı ya da akıl sağlığıyla ilgili bir sorunun bulunmadığı ifade edilirken Ibanez’in ikiz çocuklarına bakamadığını belirterek, ikizleri Ibanez’in elinden alarak, koruyucu aileye verilmesi gerektiğine karar kıldı.

64 yaşında iki çocuk dünyaya getiren İbanez’in doğum sonrasında 1 ay kadar hastanede kaldığı ve sosyal hizmetler tarafından görevli ekiplerin gözetimi altında çocukların bakım sürecinin takip edildiği ifade edilirken bebeklerinin doğumu sonrasında 24 saat kesintisiz bakımlarını sağlayabilecek bir yardımcı işe alacağı konusunda belge imzaladığı ifade edildi.

Yerel medyaya bir açıklama yapan Burgos Sosyal Servisler sözcüsü,”İbanez’in doğum sonrasında bebekleri ile taburcu edilip evine gittikten hemen sonra bebeklerin bakımının yapılıp yapılmadığının incelenmesi için uzman bir ekip atandığı ve bu ekip tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bebeklerin bakıma ihtiyacı olduğu ifade edildi. Bu kapsamda bir süre koruyucu ailelerin yanında olmalı.” dedi.

Burgos Sosyal Servisler sözcüsü bir süre sonra anne ve bebeklerin tekrar bir araya gelmesinin mümkün olduğunu ifade etti.

İbanez’in 2014 yılında halen 11 yaşında olan bir önceki çocuğunun 2014 yılında koruyucu aileye verildiği öğrenirken İbanez yaptığı açıklamada “Çocuklarımın benden alınması konusunda endişeliyim. Çok savunmasızlar, çok küçük ve narinler. Onlar için korkuyorum. Tanrı’dan sosyal hizmetlerin eline düşmelerini engellemesini istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close