Dünya

İsviçre peçe konusunda referanduma gidiyor

Yaşanan koronavirüs sonrası pandemi döneminde İsviçre’de herkesin maske takmak zorunda olduğu bir dönemde yüzün örtülmesi için kullanılan peçe konusunda yasaklama getirmek için yapılan, yüzün örtülmesini yasaklayan teklifi referandumda oyladı.

İsviçre’nin en çok izlenen televizyon kanalı olan SRF kısmi sonuçlara dayanarak yaptığı projeksiyona göre peçe yasağı yüzde 49 hayır oyuna karşı yüzde 51 evet oyuyla referandumdan geçtiğini açıkladı.

İsviçre’de hemen hemen her konuda doğrudan demokrasi sistemiyle referanduma gidilirken İsviçre’de, İslam’a göre yaşayan Müslümanların örtülmesi anılmadı.
Yüz kapatılmasını yasaklaya teklifin aslında sokak protestocularının maskeyle kimliklerini gizlemesini de hedef almasına rağmen yüzün kapatılmasını yasaklayan teklife medya ve yerel siyasetçiler ‘burka yasağı’ adını taktı.

Yasak teklifini iktidarın desteklemediği öğrenilirken referanduma gitmek isteyen İsviçre Halk Partisi milletvekilleri ve taraftarları yasağın getirilmesi için teklifi sunarken, referandum komisyonu başkanı Walter Wobmann, referandumdan önce “İsviçre’de bizim geleneklerimiz yüzün gösterilmesini gerektirir. Bu bizim temel özgürlüklerimizin işaretidir.” açıklamasını yaptı.

Referandum komisyonu başkanı Wobmann Peçeyi ‘aşırılıkçı siyasi İslam’ın simgesi. Avrupa’da giderek daha öne çıkan siyasi İslam’ın İsviçre’de yeri yoktur.” Şeklinde yorumlarken ülkede daha öncede 2009 yılında yapılan bir cami için minare inşasının yasaklanması için referandum yapılmış ve caminin minaresinin yapılması engellenirken oy kullanılan İsviçre’de peçe yasağı halihazırda iki kantonda kabul edilip yürürlüğe sokuldu.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close