Dünya

Ürdün’de 16 yaşındaki çocuğa işkence eden 6 kişi idam edildi

Ürdün’de 2020 yılının Ekim ayında 16 yaşındaki Salih Hamdan adındaki bir çocuk 17 kişi tarafından vahşi bir saldırıya maruz kalarak kollarını ve gözünü kaybetmişti.

Olay sonrasında polisler tarafından 17 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştı. Alınan ilk ifadeleri sonrasında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanan 17 kişi hakkında açılan davada karara vardı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi 1’i halen kaçak olan 17 sanıktan 6 sanık hakkında idam cezası verirken diğer sanıklardan bitişine 10, diğerine 15 yıl hapis cezası verirken 7 sanık hakkında beraat kararı vermişti.

Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde görülen davayı Ürdün Kralı 2. Abdullah’ta takip ederken zanlılar hakkında verilen karar şiddet mağduru çocuk ve Ürdünlü aktivistler tarafından büyük bir beğeni ile karşılanırken haklarında idam cezası verilen kişilerin mahkemenin kararı 30 gün içinde temyize götürülebiliyor.

Ürdün’ün Zerka kentinde 13 Ekim 2020 tarihinde Salih Hamdan adlı çocuk bir grup tarafından kaçırıldıktan sonra iki kolu kesilmiş ve bir gözünü kaybetmiş halde bulunmuştu. Salih Hamdan’ın bulunduğu anların sosyal medyada paylaşılmasının ardından Ürdün’de infial yaratırken suçluların idam edilmesini talep eden çok sayıda paylaşım yapılmıştı. Halkın tepkilerini göz önüne alan Ürdün Kralı 2. Abdullah da olaya müdahil olarak saldırganların bir an önce yakalanmasını istemişti.  Olayda kollarını ve gözünü kaybeden Salih Hamdan’ın hastane masrafları da Kral Abdullah tarafından karşılanmıştı. Ürdün Emniyet Genel Müdürlüğünden olayın ardından yapılan yazılı açıklamada ise mağdurun ilk ifadesine göre, daha önce akrabalarından birinin işlediği cinayet nedeniyle söz konusu grubun intikam için Hamdan’ı kaçırıp işkence ettiği belirtilmişti.

Etiketler
Daha fazla göster

siyahtahta

Siyahtahta.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup son dakika haberler hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close